Slučaj prvi: dva čelnika B-H studentskih domova izjavila su da ne bi primili u dom osobe homoseksualne orijentacije.
Reagiralo je Udruženje Q iz Sarajeva sljedećim dopisom:
Fašizam u studentskim domovima
Neprihvatljivi govor mržnje iz usta “prvih ljudi” studentskih domova u Sarajevu i Mostaru predstavlja otvoreno kršenje ljudskih prava i negiranje svega što je drugo ili drugačije. Studentske domove ne smiju voditi osobe koje u svom rukovođenju koriste metode iz prevaziđenog fašističkog sistema, sistema nepostojećeg kako u Evropi tako i u civiliziranom svijetu.
Na osnovu izjava Emira Kadrića, Direktora JU Studentski centar Sarajevo, da osobama homoseksualne orijentacije nije mjesto u studentskim domovima u Sarajevu i da ih on ne priznaje te da za njih nema mjesta, te na osnovu izjava Dragana Mikulića, ravnatelja JU Studentski dom Sveucilista u Mostaru, da su vrata javne ustanove homoseksualnim studentima/cama u Mostaru zatvorena, pozivamo sve mjerodavne institucije da ispitaju slucaj diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije u studentskim domovima u Sarajevu i Mostaru, te da navedene direktore/ravnatelje najoštrije sankcionišu u skladu sa zakonom države BiH prema kojem su i govor mržnje i homofobično ponašanje podložni sankcijama.
Studentski domovi u BiH su javne ustanove koje se finansiraju iz javnih budžeta i kao takve moraju poštivati zakone BiH, te ne širiti netrpeljivost i diskriminaciju po bilo kojoj osnovi.
Diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije je u BiH zakonom zabranjena i kažnjiva (član 2., Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH). Govor mržnje direktora Emira Kadrića i ravnatelja Dragana Mikulića javno poziva na diskriminaciju homoseksualnih osoba te potvrđuje i opravdava diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije koja se u tim javnim ustanovama dešava svaki dan.
Homofobiji nema mjesta u javnim ustanovama BiH i svaki vid homofobičnog ispada se mora sankcionisati, jer on doprinosi diskriminaciji i kršenju zakona BiH.
{slika}
Ljudska prava nisu privilegija nekolicine niti njihovo poštivanje smije biti isključujuće i diskriminirajuće. Pozivamo građanstvo BiH, nevladin sektor, sve relevantne institucije i državu BiH da javno osude govor mržnje i sankcionišu diskriminaciju LGBTIQ osoba. Također, pozivamo sve roditelje, koji plaćaju participaciju za domski smještaj, da se zapitaju koji su idući koraci ovih i ovakvih direktora u utvrđivanju podobnosti njihove djece.
Slučaj drugi:u susjednoj Srbiji teku pripreme za Beogradsku povorku ponosa koja će se održati 20. rujna ove godine. Prije nekoliko dana po Beogradu su osvanuli prijeteći grafiti.
Reagiralo je sedam udruga iz Srbije otvorenim pismom
Otvoreno pismo povodom poziva na nasilje
Upućeno:
Predsedniku Republike, Borisu Tadiću
Predsedniku Vlade, Mirku Cvetkoviću
Ministru unutrašnjih poslova, Ivici Dačiću
Ministru za ljudska i manjinska prava, Svetozaru Čipliću
Zaštitniku građana, Saši Jankoviću
Gradonačelniku Beograda, Draganu Đilasu
Duboko uznemirene i ogorčene zbog činjenice da su poslednjih dana na mnogobrojnim beogradskim fasadama osvanuli grafiti koji otvoreno pozivaju na linč i nasilje nad lezbejkama, gej, biseksualnim i transrodnim (LGBT) osobama, nevladine organizacije izražavaju izuzetnu zabrinutost i negodovanje.
Brojnim grafitima izriču se najteže pretnje i pozivi na nasilje i ubistva nad građankama i građanima Srbije zbog njihove drugačije seksualne orijentacije, a traži se i uskraćivanje njihovih Ustavom i zakonima zagarantovanih prava, uključujući pravo na mirno i nenasilno okupljanje i delovanje.
Još više zabrinjava odsustvo adekvatne reakcije nadležnih državnih i gradskih organa, posebno u situaciji kad je u Srbiji najzad usvojen Zakon o zabrani diskriminacije i kad odnos i stepen tolerancije većine prema manjinskim grupama postaje relevantan i kao pokazatelj spremnosti društva da se uključi u svetske i evropske procese i integracije.
Pored očigledne namere da se u Srbiji širi strah među LGBT osobama i svima koji se zalažu za poštovanje njihovih osnovnih prava, ovim grafitima je počinjeno i više krivičnih dela kao što su:
– povreda ravnopravnosti iz člana 128. st. 2. Krivičnog zakonika (KZ);
– rasna i druga diskriminacija iz člana 387. KZ;
– udruživanje radi vršenja diskriminacije (član 10. Zakona o zabrani diskriminacije);
– govor mržnje (član 11. Zakona o zabrani diskriminacije);
– uznemiravanje i ponižavajuće postupanje (član 12. Zakona o zabrani diskriminacije);
– težak oblik diskriminacije (član 13. tačka 1. i tačka 7. Zakona o zabrani diskriminacije);
– diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije (član 21. Zakona o zabrani diskriminacije);
Od nadležnih organa zahtevamo da hitno ispitaju sve okolnosti ovog slučaja u skladu sa zakonima, pronađu i kazne počinioce i spreče ih u nameri da svoje pretnje sprovedu u delo.
Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM
Inicijativa mladih za ljudska prava
Fond za humanitarno pravo
Gay-straight alijansa – GSA
Beogradski centar za ljudska prava
Žene u crnom
Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji