Inicijativa # i mene se tiče želi osvještavati o problemu nasilja nad ženama, te promišljati kako osobe na pojedinačnoj razini mogu doprinijeti suzbijanju i eliminaciji nasilja nad ženama.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, aktivistkinje # i mene se tiče organizirale su performans u centru Zagreba.
“Svjedočanstva i izjave koje prikazujemo su javna, nađena putem Google tražilice. Smatramo da postojeće politike i prakse sustavno ušutkavaju žene, nema ni pravde ni pravičnosti. Stoga smo 25. studenog. po centru Zagreba stajale bez riječi. Ovakav je performans uvijek i duboko osobno iskustvo, za izvođačice, produkciju i gledatelje/ice. Cilj inicijative je osvještavati i širiti prostor za razmjenu informacija, iskustava i znanja koja pomažu suzbijanju i eliminaciji nasilja nad ženama i djevojčicama”, kazale su nam aktivistkinje #i mene se tiče.
Također su dodale kako traže da Hrvatska postane maksimalno efikasna u suzbijanju i eliminaciji nasilja nad ženama.{slika}
“Trenutno stanje je zabrinjavajuće, kako na razini kroničnog manjka političke volje, tako i na razini praksi. Ženama se ne pruža adekvatna pomoć i podrška, prečesto ih se dodatno viktimizira, ne brine se o njihovoj sigurnosti, kazne za počinitelje nasilja nisu adekvatne, kao ni mjere zaštite, partnersko nasilje prečesto se tretira kao ‘privatni’ problem i sve zajedno se pokazuje neefikasnim u suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja nad ženama. Preko 80 posto žena ne zatraži pomoć policije. Žene najviše podrške dobivaju u neprofitnim nevladinim organizacijama, koje zapravo, rade posao Vlade iako nisu adekvatno financirane od strane iste. Problem nasilja je strukturalne naravi, bez političke volje i preuzimanja odgovornosti, ne možemo govoriti o suzbijanju i eliminaciji nasilja nad ženama”, naglašavaju.
“Želimo li suzbijati nasilje nad ženama nužno je da ljudi prihvate građansku odgovornost. Međunarodna tijela pobrinula su se za dovoljan broj dokumenata koji jasno definiraju nasilje nad ženama. Dok članovima i članicama društva na svim razinama nije jasno što zapravo znači da je nasilje nad ženama rodno utemeljeno i strukturalne naravi, ne možemo govoriti o suzbijanju i eliminaciji nasilja nad ženama”, upozoravaju.{slika}
Aktivistkinje podsjećaju na istraživanje Europske unije prema kojem četiri od pet žena nije potražilo pomoći i podrške u slučaju doživljenog nasilja, dok dvije od pet žena nije upoznata s osnovnim pravima i pravnim okvirima. Čak tri od četiri žene smatraju kako je nasilje nad ženama uobičajeno u njihovoj zemlji.
“Živimo u kulturi nasilja, društvu koje već predugo šuti pred nasiljem nad ženama, a svojim narativom perpetuira objektivizaciju i degradaciju žena do te mjere da je svaka treća žena na svijetu doživjela fizičko ili seksualno nasilje”, zaključile sui z inicijative # i mene se tiče.{slika}