Ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović održao je konferenciju za novinare kako bi opovrgnuo da se radi na izmjenama Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Podsjetimo, te je izmjene u ponedjeljak najavila premijerka Jadranka Kosor. Milinović je kazao kako se prati provedba Zakona te da će izmjena biti jedino ako se pojave velike poteškoće u primjeni. Naglasio da je u vezi s tim Zakonom u stalnom kontaktu s premijerkom.
Na optužbe SDP-a da su zbog Zakona u klinikama potpuno obustavljeni postupci medicinske oplodnje, Milinović je odgovorio da se to dogodilo zbog godišnjih odmora. Dodao je da se u kolovozu u proteklih nekoliko godina obavljao jedan do dva postupka.
Na konferenciji je pročitao i pismo predsjednika Društva za humanu reprodukciju prof. Velimira Šimunića u kojemu piše da se u Hrvatskoj već neko vrijeme uspješno provodi tzv. postupak vitrifikacije, tj. zamrzavanja zametaka i jajnih stanica. Također je kazao da nema namjeru Zakon mijenjati pravilnicima te da zamrzavanje zametaka, zbog zdravstvenih razloga, omogućuje sam Zakon.
Premijerka Kosor u ponedjeljak je rekla da Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji u jednom dijelu treba promjeniti te da o tome razgovara s resornim ministrom. Smatram da Zakon treba pratiti i uskladiti s drugim zakonima, rekla je te istaknula kako se to odnosi na Obiteljski zakon, Zakon o ravnopravnosti spolova te Zakon o suzbijanju diskriminacije.
S tim se slaže i ministar Milinović koji je izmjene najavio, doduše, na mala vrata, prošli tjedan. Ako se pokaže da je pao broj djece začete medicinskom oplodnjom, osobno ću promijeniti Zakon i dopustiti i zamrzavanje zametaka, izjavio je za tisak. Nije propustio reći ni da je zabrana zamrzavanja zametaka odraz stajališta njegove stranke koja vjeruje da život počinje začećem.
Iako je riječ o zakonu koji se tiče temeljnih prava te sadržava kaznene odredbe, Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji nije izglasovan dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru, nego natpolovičnom. I sam predsjednik Stjepan Mesić pokrenuo je postupak za ocjenu ustavnosti spornog zakona. Isto su učinili i SDP te udruge Roda i Ženska mreža Hrvatske.
Đurđa Adlešič za HTV je rekla kako je HSLS, dok je Zakon bio u saborskoj proceduri, objasnio svoje stajalište. Da su se poslušali naši prijedlozi i amandmani, do svega ovoga ne bi došlo, smatra Adlešič. Stajalište HSLS-a tijekom saborske rasprave bilo je da Zakon nanosi štetu zdravlju žena i krši temeljne ciljeve populacijske politike.