Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena 8. ožujka, brojne nevladine organizacije koje se bore za ravnopravnost žena uputile su poziv europskim i svjetskim čelnicima u kojem pozivaju na veće zalaganje za ostvarivanje ciljeva za postizanje jednakosti žena, koje je 189 zemalja usvojilo na povijesnoj UN-ovoj konferenciji u Pekingu 1995. godine.
Nevladina organizacija European Women’s Lobby (EWL) pozvala je svom izvješću naslovljenom ‘Beijing+15’ Europsku uniju na hitnu i učinkovitu akciju kako bi se u potpunosti implementirali ciljevi zadani prije 15 godina u Pekingu.
EWL je od 27. veljače aktivan na forumu organizacija civilnog društva na kojem se sagledavaju rezultati Pekinške platforme za akciju na marginama dvotjedne konferencije UN-ove Komisije za status žena u New Yorku.
Na ovoj konferenciji se razmatra napredak u provedbi ciljeva za postizanje jednakosti žena, usvojenih na konferenciji u Pekingu 1995., a koja je pozvala na ukidanje zakona koji diskriminiraju na temelju spola.
Nezadovoljstvo radom UN-ove Komisije za status žena
Nevladina organizacija Women In Development Europe (WIDE) izrazila je nezadovoljstvo radom UN-ove Komisije za status žena (Commission on the Status of Women – CSW).
WIDE ističe kako Komisija nije uspjela sagledati napredak i promovirati implementaciju Pekinške platforme za akciju. WIDE upozorava kako Komisija ignorira sporost i parcijalnost implementacije, te oblike i stupanj problema s kojima se žene suočavaju diljem svijeta, uključujući sve oblike nasilja.
Žrtvama silovanja i seksualnog nasilja uskraćen pristup pravdi
Amnesty International je povodom Međunarodnog dana žena objavio dva izvješća u kojim se upozorava kako je žrtvama silovanja i seksualnog nasilja uskraćen pristup pravdi zbog rodne diskriminacije i pretpostavki o seksualnom ponašanju žrtava silovanja. AI-ova izvješća sagledavaju seksualno nasilje i lokacije diljem razvijenog svijeta i zemalja u razvoju, naročito u Kambodži te nordijskim zemljama, Danskoj, Finskoj, Norveškoj i Švedskoj.
Tako se ističe kako u nordijskim zemljama upotreba nasilja ili prijetnje nasiljem određuju ozbiljnost silovanja, prije nego povredu ženine seksualne autonomije. Izvješće naslovljeno ‘Zatvoren slučaj: silovanje i ljudska prava u nordijskim zemljama’, donosi slučaj iz Finske gdje je muškarac prisilio jednu ženu na seksualni odnos udaranjem glave o zid i zavrtanjem ruke iza leđa. Prema mišljenu tužitelja, ovo nije bilo silovanje, budući da je upotrebljeno nasilje bilo nižeg stupnja, pa je muškarac završio samo sa uvjetnom kaznom.
Drugo AI-ovo izvješće pod nazivom ‘Razbijanje šutnje: seksualno nasilje u Kambodži’, dokumentira izvan sudske odštete, u kojima se policijski službenici postavljaju kao arbitri između obitelji žrtava silovanja i počinitelja zločina, kako bi se osigurao financijski sporazum pod uvjetom da žrtva povuče optužbu, pri čemu dio ugovorene sume pripada policijskom medijatoru.
Državno nasilje u Iranu
Organizacija Human Rights Watch je pozvala Iran na puno poštivanje prava žena. Kampanja nazvana ‘Poziv na solidarnost: sloboda i rodna jednakost u Iranu’, traži da se zaustavi državno nasilje i svi oblici represije nad muškarcima i ženama u ovoj zemlji.
U siječnju ove godine, više od 39 žena, koje su tražile informacije o svojim sinovima i kćerima uhićenim tijekom prosvjeda nakon predsjedničkih izbora 2009., pretučeno je tijekom tjednog bdijenja u Teheranu.