Prva Povorka ponosa, održana u Zagrebu 2002. godine, značila je i konačni izlazak hrvatskih gejeva i lezbijki, biseksualnih i transrodnih osoba iz duboke tišine i mrklog mraka ormara na ulice, i u javnost. Homoseksualnost je do tada bila manje-više tabu-tema, obilježena tvrdnjom da ‘toga kod nas nema’. Kad ono – ima, i to svugdje i među svima, bez obzira bila toga svjesna heteroseksualna većina.
Uslijedilo je novo doba građenja otvorenosti, u kojem važnu ulogu igraju mediji, kao i stavovi javnih ličnosti, koje su se po prvi puta suočile s time da o LGBT osobama i pravima trebaju imati nekakav stav. Mnogo smo mržnje i uvreda čuli u proteklih deset godina, od ispada u Saboru, preko novinskih kampanja s ciljem širenja homofobije, pa do trkeljanja estradnih zvjezdica o tome što im se gadi vidjeti. S druge strane, oglasio se i dobar broj ljudi iz svih društvenih sfera u znak podrške borbi za prava LGBT osoba, svjestan da je naša pobjeda ujedno i njihova, jer više slobode je dobro za sve.
Zagreb Pride se stoga odlučio hrvatskoj LGBTIQ zajednici, kao i široj javnosti, punuditi da biraju Homofoba i Homofrenda proteklog desetljeća.
Izborom Zagreb Pridea za Homofrenda nominirani/e su: Daniel Delale, Mirela Holy, Mario Kovač, Šime Lučin, Gordana Lukač Koritnik, Drago Pilsel, Ida Prester, Vesna Pusić, Aleksandar Stanković i Aleksandar Štulhofer.
Izborom Zagreb Pridea za Homofoba nominirani/e su: Lucija Čikeš, Jacques Houdek, Dubravka Hrabar, Ladislav Ilčić, Miljenko Manjkas, Vlatko Marković, Hloverka Novak Srzić, Marijana Petir, Dragan Primorac i Mirjana Vulin.
Od 2001. do 2011. veliki je broj javnih ličnosti imao priliku pokazati je li na strani ljubavi ili na strani mržnje, a naš je zadatak bio izabrati deset iz svake kategorije. Učinili smo to pažljivo, uzimajući u obzir i riječi i djela, i interese i utjecaj. Možda se svi neće složiti s izborom nominiranih, no uz svaku osobu ponuđeno je i objašnjenje zašto se našla na listi, tako da bude jasno kojom smo se logikom vodili.
Kada je riječ o nominiranima za Homofrenda, nema sumnje da svatko od navedenih zaslužuje pobjedu, no okrutna natjecateljska logika nalaže da to može ipak biti samo jedna osoba.
Proglašenje pobjednika/ce u kategorijama Homofrend i Homofob desetljeća, kao i imenovanje LGBTIQ osobe desetljeća, dogodit će se na Zrinjevcu 18. lipnja, nakon desete Povorke ponosa Zagreb Pridea.