Zemlje Latinske Amerike trebale bi slijediti primjer Čilea i odbaciti apsolutnu zabranu pobačaja koja ugrožava živote žena u regiji s najrestriktivnijim zakonima o pobačaju na svijetu. U kolovozu ove godine, čileanski je Ustavni sud glasovao u korist odbacivanja potpune zabrane pobačaja, dopuštajući pobačaj u određenim okolnostima – kada je ugrožen život žene, kada fetus nije vijabilan ili kada je trudnoća posljedica silovanja.
Skupine za ljudska prava pozdravile su ovu odluku, navodeći da je zabrana pobačaja vodeći uzrok materalne smrtnosti jer prisiljava žene i djevojke da se podvrgavaju opasnim, ilegalnim zahvatima. Šest zemalja u Latinskoj Americi i Karibima još uvijek imaju potpunu zabranu pobačaja – Haiti, Honduras, Nikaragva, Dominikanska Republika, El Salvador i Surinam.
“Nadam se da će Čile postaviti primjer i ostalim zemljama”, rekao je dr. Guillermo Ortiz, stariji zdravstveni savjetnik u Ipasu, američkoj skupini za reproduktivna prava. “Znam do čega dovodi potpuna zabrana pobačaja – ne zaustavlja pobačaje, već ih čini nesigurnima i ugrožava živote žena“, dodaje.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, oko 47 tisuća žena godišnje umre zbog nesigurno izvedenih pobačaja, što je gotovo 13 posto ukupnih materalnih smrti u svijetu.
Zakonodavci u Dominikanskoj Republici razmatraju ublažavanje zabrane kada se radi o pobačaju, a aktivisti/kinje se nadaju da će primjer slijediti i druge države. Međutim, vrlo je vjerojatno da će takvi pokušaji, ako do njih uopće dođe, naići na snažno neosobravanje. Glasni konzervativni političari, zajedno s Katoličkom crkvom i evangelističkim skupinama, protive se takvim nastojanjima.