U okviru ciklusa “U ženskom društvu” održana je tribina (Ne)siguran ženski rad u prostorijama Kulturno informativnog centra. O novom zakonu o radu, prekarnom radu žena, osnivanju Ženske fronte za radna i socijalna prava te akcijama koje su poduzele i koje planiraju provesti, govorile su Jasna Petrović, koordinatorica ženskih sindikalnih grupa, Ena Knežević iz CESIa i Ivana Živković iz inicijative Za rad spremne.
Jasna Petrović upoznala je okupljene s radom Ženske fronte te je naglasila kako su ju ženske udruge oformile kako bi spriječile pretvaranje Hrvatske u zemlju jeftine radne snage. Ciljevi fronte su senzibilizacija civilnih udruga i šire javnosti, identifikacija stanja radnih i socijalnih prava, zajednička akcija sindikata te lobiranje prema tvorcima politika. Jedno od glavnih područja aktiviranja jest borba protiv donošenja novog Zakona o radu koji je, smatra Petrović, produžena ruka međunarodnog financijskog lobija. “Današnjim društvom upravljaju banke, a ljudi su postali roba”, zaključila je.
Ena Knežević osvrnula se na pravne aspekte ZORa te je naglasila da on dodatno pogađa žene čija su prava ionako nedovoljno zaštićena. On olakšava prekid radnog odnosa (uključujući lakši otkaz trudnicama), omogućava veću rasprostranjenost agencijskog rada i rada na određeno te zahtijeva radnika i radnicu koji za minimalnu plaću rade maksimalno. Zakon, također, dodatno fleksibilizira rad u zanimanjima u kojima su žene ionako većinska radna snaga. Time će one biti dovedene u poziciju ekonomske ovisnosti koja pogoduje širenju i dalje prisutnog velikog problema ekonomskog nasilja nad ženama.
{slika}Ivana Živković govorila je o akcijama koje su poduzete istaknuvši “Pozor – ZOR” i “Tempiranu bombu”. Ustanovila je kako novi Zakon o radu fleksibilizira radno vrijeme što će za posljedicu imati da će građani i građanke izgubiti slobodu da raspolažu vlastitim slobodnim vremenom te će postati robovi i ropkinje. Također, smatra da ZOR neće otvoriti nova radna mjesta, stati na kraj radu na crno ili smanjiti udio sive ekonomije. Do prvog je čitanja, na kojem je i prošao, došao bez argumentirane javne rasprave te ne postoje dokazi da će on donijeti pozitivne promjene našem društvu. Također, naglasila je kako je Europska komisija provela istraživanje u kojem je dokazano da je fleksibilizacija rada pridonijela daljnjem osiromašenju i raslojavanju društva.
Sve sudionice tribine suglasne su oko toga da novi ZOR ide na ruku poslodavaca te na štetu radnika i radnica ove zemlje. Uputile su Ministarstvu rada i mirovinskog sustava 35 amandmana na ZOR. Svi amandmani su odbijeni, pa su članice Ženske fronte odbile poziv Ministarstva na dijalog smatrajući ga neiskrenim. Također, najavile su da će i dalje ustrajati na izmjenama i dopunama ZOR te da su spremne tražiti ocjenu ustavnosti ukoliko se ne uspostavi nužan dijalog između sindikata i ministarstva.