Svjetski dan borbe protiv smrtne kazne obilježen je po osmi put 10. listopada, dok je u zemljama članicama Europske unije ovaj dan obilježen kao Europski dan borbe protiv smrtne kazne.
UN je još 1966. preporučio ukidanje smrtne kazne, a godine koje su uslijedile obilježene su jačanjem međunarodnog pokreta koji se bori protiv ovakvog kažnjavanja ljudi, pa se sve više zemalja odlučuje ne ukidanje smrtne kazne.U deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih naroda svim državama članicama izričito je savjetovano da ukinu smrtnu kaznu, ili da ona ostane na snazi za iznimno teške zločine.
Smrtna kazna se, međutim, i dalje izvršava u Iranu, Kini, Saudijskoj Arabiji, ali razvijenoj demokratskoj zemlji poput SAD-a. Nevladina organizacija Svjetska koalicija protiv smrtne kazne posvetila je stoga osmo obilježavanje ovog dana upravo SAD-u u kojem su samo u 2009. pogubljene 52 osobe, a izrečeno je i 106 smrtnih kazni.
Nevladina organizacija za ljudska prava Human Rights Watch navodi kako su u Iranu, Saudijskoj Arabiji i Sudanu tijekom 2009. godine zabilježeni slučajevi smrtnih kazni nad maloljetnicima, te stoga poziva tri zemlje da hitno prekinu ovu praksu.
Prema izvješću nevladine organizacije Amnesty International za 2009. godinu najgora situacija je u Aziji i na Bliskom istoku – 600 od ukupno 714 smrtnih kazni izvedeno je u tom dijelu svijeta. Tu je još i preko 2 tisuće egzekucija u Kini za koje postoji samo veliki broj indicija koje vlasti u Pekingu negiraju.
U devet zemalja smrtna kazna je pak zadržana samo za zločine počinjene tijekom rata, dok u 25 zemalja u kojima je izvršenje smrtne kazne još uvijek pravno moguće, u posljednjih deset godina nije bilo slučajeva izvršenja, navode dalje u Amnesty Internationalu.
Europa je danas jedini kontinent na kojem se ne izvršava smrtna kazna. EU se protivi smrtnoj kazni i njezino ukidanje se u zemljama članicama Unije smatra sastavnim dijelom poštivanja ljudskih prava i zaštite ljudskog dostojanstva.
Obilježavanje ovog dana potaknula je međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesty International zajedno s drugim nevladinim organizacijama koje se bore za ukidanje smrtne kazne.