Europska unija je prošle godine u prosincu i službeno potvrdila Konvenciju UN-a o pravima osoba s invaliditetom, i tako postala prva međuvladina grupa koja je dala potpis nekom sporazumu o ljudskim pravima. Ovaj korak predstavlja veliki pomak prema jačanju ljudskih prava za sve Europljane/ke i stavlja invaliditet među najvažnije ljudskopravaške teme.
Yannis Vardakastanis, predsjednik European Disability Forum–a (EDF), naglasio je tom prigodom: “Europska unija nije samo napravila veliki korak u svojoj povijesti, već šalje i dobar primjer zemljama članicama koje još nisu ratificirale Konvenciju: vrijeme je sada da se posvetimo pravima osoba s invaliditetom.”
U Europskoj Uniji više od 80 milijuna osoba ima neki oblik invaliditeta, što predstavlja 15% stanovništva iz 27 zemalja. Još uvijek 11 od 27 zemalja članica treba ratificirati Konvenciju.
Organizacije koje promiču prava osoba s invaliditetom, a koje su uložile iznimne napore u zagovaranju za ratifikaciju Konvencije, odale su i priznanje belgijskom predsjedništvu za čijeg je mandata Konvencija konačno i ratificirana.
UN-ova konvencija traži da svaka država članica konvencije mora utvrditi fokalnu točku za koordinaciju provedbe. Na europskoj razini, konkretni korak koji aktivisti za ljudska prava zahtijevaju je da to bude ured Generalnog tajništva Europske komisije koji mora osigurati provođenje Konvencije na svim razinama. Poziva se i buduće mađarsko predsjedništvo da aktivno radi na provedbi Konvencije jer to će poboljšati živote milijuna stanovnika EU s invaliditetom.
Sve institucije EU će od sada trebati implementirati vrijednosti Konvencije u sve zakone i aktivnosti koje provode, te staviti naglasak na invaliditet: od prijevoza do zaposlenja, od informacijskih i komunikacijskih tehnologija do razvojne suradnje. To ujedno znači i da će trebati prilagoditi pristup svojim zgradama, zapošljavanju i komunikaciji.