“Ako moram spavati deset puta na dan sa strancima kako bih zaradio za život, u kojem trenutku bih se trebao počeo osjećati bolesnim? Od samog početka sigurno.” To je zaključak kojeg izgovara glas u videu koji potiče na razmišljanje, a koji je Europski ženski lobi (The European Women’s Lobby) objavio 17. lipnja u okviru europske kampanje kojom se poziva na kraj prostitucije, koja se smatra oblikom nasilja nad ženama.
Jednominutni video djelo je francuskog redatelja Frédériquea Polleta Rouyera i belgijskog redatelja, Patriaca Jeana, čiji je dokumentarni film Dominacija muškog (“La domination masculine”) osvojio kritiku 2007. godine. U videu neprekidan niz žena posjećuje mladu mušku prostitutku, ostavljajući mu novac na stolu kao zamjenu za udovoljavanje njihovim željama. “Ono na što ciljamo je trenutkak njihovog razmišljanja i empatije”, kaže Jean Patric. “Tražimo da se gledatelji zamisle kao da su u koži osobe koja se prostituira i kakav je osjećaj iznajmljivati vlastitu seksualnost i tijelo za novac. Ukoliko zbog stvarnosti prostitucije osjećaju nelagodnost, ili nešto još gore, trebali bi se zauzeti protiv prostitucije.”
Kampanja Europskog ženskog lobija “Zajedno za Europu bez prostitucije” poziva pojedince, nacionalne vlade i Europsku uniju da poduzmu konkretne mjere kako bi došao kraj društvenoj toleranciji za rasprostranjeno seksualno i ekonomsko iskorištavanje osoba koje se prostitutiraju, od kojih su velika većina žene.
“Prema stavovima Europskog ženskog lobija, sustav prostitucije predstavlja rukavce nejednakosti, mjesto u kojima se nasilje i tlačenje lagano prikrivaju iskrivljenom slikom jednakosti kroz trgovinsku razmjenu”, kaže Rada Borić, izvršna članica ove organizacije koja okuplja više od 2500 ženskih udruga iz više od 30 zemalja.
Udruge aktivne u radu sa ženama u prostituciji i preživjelima iz ovog sustava slažu se i ukazuju na prevladavajuću nejednakost između žena i muškaraca kao ključni uzrok prostitucije. “Društvo ima obvezu pronaći alternativu za žene, tako da mogu živjeti u dostojanstvu bez osuđenosti na prostituciju”, tvrdi Pascale Rouges, preživjela iz Belgije. Niz službenih izvještaja i akademskih studija potvrđuju ove oštre ocjene. Sukladno istraživanjima Ureda UK Home, čak do 95% žena u uličnoj prostituciji problematične su ovisnice o drogama. Devet od deset žena u prostituciji željele bi izaći iz sustava prostitucije, no to nisu u mogućnosti učiniti. U Nizozemskoj, gdje je davanje seksualnih usloga dekriminalizirano 2000. godine, gotovo 90% žena koje su u 2008. radile u bordelima, bile su žrtve trgovine ljudima.
Međunarodna studija utvrdila je kako je 62% žena u prostituciji izvijestilo kako su silovane, a 68% od njih ispunjavaju kriterije za dijagnozu post-traumatskog stresnog poremećaja u istoj mjeri kao i žrtve torture.
“Vrlo sam zadovoljan zbog hrabrosti i dalekovidnosti EWL-a kojima je pokrenuta ova kampanja”, rekao je Proinsias de Rossi, član Europskog parlamenta. Krajnje je vrijeme da otvorimo oči i pogledamo u stvarnost prostitucije u našim društvima, kao i njezinu apsolutnu nespojivost s vrijednostima ravnopravnosti spolova i ljudskog dostojanstva za koje se Europska unija zalaže i za koje je zakonski vezana.”
Videouradak je dostupan na svim europskim jezicima i jedan je od niza alata za podizanje svijesti koje je EWL predstavila na početku kampanje. Više informacija o kampanji dostupno je na EWL stranici:
Više: www.womenlobby.org