Irska je donijela zakon kojim se kažnjava kupovanje seksualnih usluga, koji je usmjeren na borbu protiv seksualnog trgovanja i zaštitu stotina ranjivih žena u prostituciji. Ovom se odlukom Irska pridružila Kanadi, Švedskoj, Norveškoj, Islandu i Sjevernoj Irskoj u uvođenju legislative koja je usmjerena na kažnjavanje muškaraca koji plaćaju prostitutke bez kriminalizacije onih koje su natjerane u prostituciju.
Međutim, neke seksualne radnice navode kako će ova odluka gurnuti prostituciju u podzemlje, stavljajući žene u još veći rizik zbog prisile da rade u izoliranijim područjima.
Pod novim zakonom koji je na snagu stupio u srijedu, onome tko će biti optužen za korištenje ovakvih usluga u Irskoj prijeti maksimalna kazna od 500 eura za prvi prijestup i 1000 eura za drugi, a u slučaju da se radi o žrtvi trgovanja, optuženima prijeti kazna od pet godina zatvora.
“Ovaj će zakon, po prvi put u našoj povijesti, odlučno staviti pravnu odgovornost na one koji iskorištavaju, a ne na žrtve”, rekla je zagovornica zakona Rachel Moran, koja se bavila prostitucijom sedam godina, počevši od svoje 15. godine, i koja je pokrenula ovu reformu. “Imat će učinak na buduće generacije, da prepoznaju pogrešnost u kupovanju nečijeg tijela, te će konačno definirati prostituciju kao čin nasilja koji jest”.
No, protivnici/ce zakona ističu da će ovo značiti jedino da seksualne radnice neće imati vremena provjeriti klijenta ili postaviti uvjete. Laura Lee, seksualna radnica i studentica prava, predviđa da će napadi na seksualne radnice porasti i da je priča o seksualnom trgovanju u Irskoj prenapuhana. “Ovo nema nikakve veze s trgovanjem – radi se o prikrivenom pokušaju kompletne zabrane prostitucije“, navodi.
Irska vlada, koja je konzultirala obje strane debate, spominje istraživanja iz Švedske i Norveške koja nisu pokazala da su seksualne radnice bile u većem riziku nakon donošenja zakona. Ruhama, skupina podrške za žene u prostituciji, koja je ujedno sudjelovala u osnivanju irske kampanje “Turn Off The Red Light”, procjenjuje da je stotine žena u zemlji bilo žrtvama trgovanja. Navode da je više od četvrtine žena s kojima su radili došlo iz zemalja poput Nigerije, Brazila, Kolumije, Rumunjske i Bugarske. “Imali smo prilike vidjeti žene kojima je obećan posao dadilje i učenje engleskog, no umjesto toga, odmah su stavljene u bordele”, navodi direktorica Ruhame, Sarah Benson. Također dodaje da su mnoge žene zarobljene u takvim situacijama zbog duga koje imaju kao posljedicu troškova za putovnice, letove i stanarinu.
Benson ističe da zakon neće zaustaviti prostituciju, no učinit će Irsku manje atraktivnom za trgovce ljudima jer će smanjiti potražnju. Novi zakon također osnažuje legislativu po pitanju iskorištavanja djece i pornografije.