Imenovanjem nove voditeljice ekspertne radne skupine dr. sc. Jasminke Buljan Culej, dosadašnje savjetnice ministra Barišića, iz Centra za mirovne studije i GOOD inicijative smatraju da je Ministarstvo znanosti i obrazovanja ozbiljno ugrozilo načelo neovisnosti i stručnosti Cjelovite kurikularne reforme.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Odabir nove voditeljice Ekspertne radne skupine, dr.sc. Jasminke Buljan Culej, je egzaktan primjer netransparentog i političkog imenovanja. Prije svega, članovi Povjerenstva za provedbu strategije znanosti, obrazovanja i tehnologije koji su odlučivali o novom voditelju/ici ERS-a nisu na uvid dobili životopise i Akcijske planove kandidata/kinja, na temelju kojih su trebali donijeti odluku. Zatim, izbornu komisiju koja je odlučivala o užem izboru kandidata/kinja su između ostalog činili i dvoje kolega dr.sc. Buljan Culej koji sjede s njom u uredu. Konačno, novoizabrana voditeljica ERS-a je savjetnica ministra Barišića i time nije niti u kojem slučaju neovisna u cijelom procesu.
Ministar Pavo Barišić, čiji je ministarski kredo srozan do neprepoznatljivosti, imenovanjem osobe koja nije neovisna o politici još je jednom pokazalo da je ovoj Vladi važnija ideološka unificiranost cjelokupnog društva i sustava od kvalitete, demokratskih procedura i stručnosti. Kurikularna reforma ovaj način nije i neće biti neovisna, ona neće biti utemeljena u stručnosti nego će biti poprište političkih igara i utjecaja u zatiranju manjinskog glasa i ravnopravnosti spolova te izgradnji prepreka uvođenju građanskog i političkog obrazovanja primjerenog 21. stoljeću.
U prilog transparentnosti procesa i poštivanju procedura svakako ne ide činjenica da je gđa Culej u MZO-u zaposlena tek prije dva mjeseca, a do tada je bila zaposlenica NCVVO-a. Opravdanim se nameće pitanje je li ona unaprijed bila odabrana kao pogodna kandidatkinja te je zbog toga i premještena na novo radno mjesto. Isto tako, kako je moguće da se za stručnu i neovisnu poziciju kao što je voditelj/ica CKR-a imenuje osoba koja dolazi iz ministarstva koje prema Strategiji znanosti, obrazovanja i tehnologije treba biti operativno, a ne programsko tijelo. Sama strategija definirala je jedinicu za administrativno upravljanje CKR-om isključivo zbog administrativne podrške procesu.
Uz sve ovo, na koji način je javnost informirana o programima razvoja CKR-a koji su dužni bili priložiti svi kandidati koji su se prijavili za mjesto voditelja/ice CKR-a. Jedini program koji je javno dostupan je program Borisa Jokića. Hoće li javnost imati uvid u program na temelju kojeg je izabrana gđa Culej?
Povrh svega, posebno zabrinjava činjenica da cjelokupni sastav ekspertne radne skupine nije kompletiran, odnosno da reforma obrazovnog sustava Hrvatske i nakon godinu i pol i dalje mora čekati zbog nemara, indolencije i partikularnosti Ministarstva te pristranosti i nedemokratskih načela djelovanja Povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja znanosti i tehnologije.
Podsjećamo Vladu i ministra obrazovanja da je 50.000 građana i građanki, zajedno s organizacijama civilnoga društva i sindikatima, prošle godine 1. lipnja upozorilo da žele obrazovanje kao nacionalni prioritet te da se obrazovne reforme trebaju temeljiti na stručnosti i transparentnosti, a ne na politikantskim ili interesnim posezanjima.