U Hrvatskoj je 2678 nezaposlenih žena s invaliditetom, a nemogućnost zapošljavanja čini ih dodatno ranjivom skupinom jer žive ispod razine ostalih u društvu pa su podložnije razvoju psihofizičkih simptoma koji ugrožavaju njihovo zdravlje, pokazalo je istraživanje koje su proveli stručnjaci Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Istraživanju je trajalo godinu dana i u njemu je sudjelovalo 296 žena s invaliditetom u dobi od 19 do 65 godina, od kojih je 137 bilo zaposleno i 159 nezaposleno.
“Cilj nam je bio da znanstvenom metodom istražimo kvalitetu života tih žena, pogotovo jer se radi o mladim ženama” u dobi od 40-ak godina čija je kvaliteta života, po međunarodnoj ljestvici, ispod razine ostalih građana, rekao je voditelj projekta dr. Tomislav Benjak.
Ispitujući prioritete u životima nezaposlenih žena s invaliditetom, istraživači su, među ostalim, utvrdili kako su to zadovoljstvo obiteljskim životom, posao i prisutnost bliskih osoba, a kvalitetu života umanjuju nezaposlenost, okolina i zdravstveno stanje.
Zaposlenim ženama s invaliditetom važan je pak osjećaj pripadanja zajednici, sigurnost u vlastitu budućnost, dobar odnos s bliskim osobama i uživanje s prijateljima.
Istraživači zato zaključuju da je važno povećati broj zaposlenih žena s invaliditetom, omogućiti im prekvalifikaciju i doškolovanje, pružiti im socijalnu potporu “putem grupa za samopomoć” i omogućiti im kreativni rad.
Istraživanje bi, kako je rečeno, trebalo pridonijeti provedbi Nacionalne strategije za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom. Projekt su poduprli Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Portal Moj posao, HZJZ i Udruga za promicanje istih mogućnosti.