Novi Zeland izglasao je novu uredbu prema kojoj će žrtve obiteljskog nasilja imati pravo na izostanak s posla (10 plaćenih dana) kako bi napustile partnere, našli novi smještaj te zaštitile sebe i svoju djecu. Za novu uredbu glasalo je 63 zastupnika_ica, dok je 57 bilo protiv. Ova legislativa rezultat je sedmogodišnjeg rada zastupnice Jan Logie, koja je radila u ženskom skloništu prije nego li je postala političarka.
Novu Zeland ima jednu od najvećih stopa nasilja u obitelji u razvijenom svijetu. Policija reagira na obiteljsko nasilje svakih četiri minute. Osim Novog Zelanda, sličan je zakon na nacionalnoj razini već uveden na Filipinima i dijelovima Kanade (Manitoba, Ontario). Ipak, još nema podataka koriste li se ove mjere, dovode li do poboljšanja u životima žrtava nasilje te jesu li uopće upoznate s mogućnosti korištenja mjere.
Jan Logie kazala je da je ovakav zakon prvi korak u poboljšanju stanja u zemlji u kojoj je zastrašujuća stopa nasilja u obitelji. “Ova inicijativa, djelomično, želi utjecati i na čitavo društvo. Želi da društvo odgovori na obiteljsko nasilje. Ne želimo da se ono ostavi samo policiji, moramo shvatiti da svi_e možemo pomoći žrtvama nasilja. Također, želimo promijeniti kulturne norme i poručiti da je to briga svih nas i da svi nosimo dio krivice za postojeće stanje”, kazala je Logie.
Zakon stupa na snagu iduće godine u travnju. Žrtve obiteljskog nasilja neće morati dokazivati da uzimaju slobodne dane zbog nasilja u obitelji te će dužnost poslodavaca biti da im omoguće tranziciju u fleksibilne radne uvjete kojima bi se osigurala njihova sigurnosti i zaštita kao što je promjena lokacije posla, promjena e-mail adrese te micanje kontakt podataka žrtve s internetske stranice poslodavca.
“Nasilje u obitelji ne poznaje granicu između posla i privatnog života. Velik broj istraživanja pokazuje da velik broj nasilnih partnera nasilje donosi i na radno mjesto. Ili uhode partnericu, ili je neprestano zovu i šalju e-mailove ili prijete partnericama i/ili njenim kolegama_icama. Sve to čine s ciljem da odvrate partnericu od posla tako da ili ona da otkaz ili da uzroče njen otkaz, kako bi bila što ovisnija o partneru. To je jako često”, kazala je Logie.
Doktorica Ang Jury iz ‘Women’s Refuge’ organizacije kazala je da ovakva uredba neće magično riješiti probleme te da nije preventivne prirode, no ipak se radi o značajnom koraku u pravom smjeru. “Znamo da ekonomska situacija u kojoj se žene nalaze značajno utječe na odluke koje mogu ili ne mogu donijeti. Ako mogu zadržati posao i povjerenje nadređenog_e dok se bore s obiteljskim nasiljem, to je dobra vijest”, kazala je Jury.
Hilly Carrington, glasnogovornica organizacije ‘Shine’ koja pomaže žrtvama obiteljskog nasilja kazala je: “Ovim je postavljen solidan temelj za ono što bi poslodavci legalno trebali napraviti te bi se trebala poslati jasna poruka da ovakav ustupak može dobro doći i samim poslodavcima jer pomažući osobi koja se bori s obiteljskim nasiljem dobivaju vrijednog zaposlenika_icu i podižu produktivnost.”
Za organizacije koje se bore protiv obiteljskog nasilja osigurano je dodatnih 80 milijuna novozelandskih dolara. Ipak, Carrington je kazala da je problem već toliko preplavio zemlju da će uz to trebati još sredstava.
“Iako smo sretni zbog uredbe i laknulo nam je, naša se borba, s obzirom na prirodu stvari, nastavlja. Naše osoblje koje je u direktnom kontaktu sa žrtvama je preplavljeno poslom na dnevnoj bazi. Imamo opasne, visokorizične slučajeve svaki dan. Radi se o slučajevima u kojima je postojeći sustav iznevjerio žrtve i nije ih zaštitio. Stoga, nemamo vremena za slavlje. Iako, možda bismo trebale jer se radi o velikoj pobjedi”, dodala je Carrington.