U fokusu

Izvještaj Novosadske novinarske škole

Rodne dezinformacije: preporuke za novinarke i novinare

Foto: brotiN biswaS (pexels.com)

Novosadska novinarska škola (NNŠ) objavila je izvještaj o rodnim dezinformacijama s preporukama za novinarke i novinare kako da prepoznaju ovaj rastući tip informacijskog poremećaja i kako da ga dekonstruiraju.

Izvještaj se sastoji od nekoliko dijelova. Sadrži teorijski okvir samog koncepta rodnih dezinformacija, kao i pojašnjenje njihovih ciljeva. Kroz studije slučaja se prikazuju tipične diskursne strategije koje su bile uobičajene u medijima u Srbiji. Na kraju izvještaja su i preporuke za novinarke i novinare s ciljem unaprjeđenja praksi dekonstrukcije rodnih dezinformacija. Sam izvještaj se nalazi ovdje.

O rodnim dezinformacijama smo i mi pisale. Pritom smo prikazale različite definicije, kao i načine borbe protiv rodnih dezinformacija. Iako postoji nesuglasje u jedinstvenoj definiciji tog tipa dezinformacija, sve one sadrže nekoliko zajedničkih karakteristika. Rodne dezinformacije su fokusirane na žene, osobe čiji rodni identitet odstupa od tradicionalnih normi te na marginalizirane grupe kao što je LGBTQIA+ zajednica. Najčešće su koordinirane te je njihova svrha ostvarivanje specifičnih političkih ili ekonomskih ciljeva.

NNŠ je identificirala nekoliko diskursnih strategija koje oblikuju rodne dezinformacija. Neke od njih su upotreba stereotipa i predrasuda, dehumanizacija LGBTIQ+ pokreta, dehumanizacija feminističkog pokreta, pozivanje na tradicionalne vrijednosti, diskreditiranje europskih vrijednosti, malinterpretacija propisa i zakona, kao i zlouporaba znanosti i pseudoznanost.

S ciljem smanjenja raširenosti i utjecaja rodnih dezinformacija, redakcijama i novinarima Srbije su uputili i nekoliko preporuka. Osim provjere lažnih informacija vezanih za žene i LGBTIQ+ zajednicu, preporučuje se edukacija novinarki i novinara o stereotipima i predrasudama usmjerenim ka navedenim skupinama. Naglašava se i važnost izbjegavanja senzacionalističkog pristupa tim temama. Potiče se kontaktiranje stručnjaka/inja koji/e se bave rodnim temama, kao i pažljivost pri uporabi statističkih podataka. Ostale preporuke pročitajte ovdje.