U fokusu

Manipulacije pacijenticama u najranjivijim trenucima

Samo ti se učinilo da te silovao

Specijalist ginekologije i opstetricije Zlatko Topolovec nepravomoćno je osuđen za silovanje pacijentice, ali to ga ne sprječava da i dalje pregledava žene.

Foto: Karolina Kaboompics (pexels.com)

“Redoviti ginekološki pregledi neizostavni su dio brige o ženskom zdravlju od samog početka spolnog života žene. Unatoč činjenici da veliki broj žena osjeća nelagodu od same pomisli na odlazak kod liječnika, to nikako ne bi smio biti izgovor za odgađanje ili otkazivanje ginekološkog pregleda.”

Ovo zvuči kao obična informacija, no kad znamo da je ovaj članak pisao prof. dr. sc. Zlatko Topolovec, riječi odmah poprime drugi ton. Sad zvuči predatorski. Naime, ovaj specijalist ginekologije i opstetricije nepravomoćno je osuđen za silovanje pacijentice. No, to ga nije spriječilo da i dalje pregledava žene.

“Onda mi je rekao da legnem. Neku spužvu mi je stavio ispod stražnjice i gledao me vaginalno pa prstima. I rekao mi je da mi ne može naći lijevi jajnik i da se okrenem potrbuške. Rekao mi je da se nalaktim na tu spužvu. Ja sam automatski bila u klečećem položaju. Osjetila sam kako taj krevet škripi. On mi je rekao da podignem stražnjicu i da se povučem prema iza. I to mi je bilo čudno. Ja sam se okrenula i vidjela da nema te sonde. I da nisu više prsti. I osjetila sam kako mi gura. Ja sam se okrenula i pitala što radite to? On je rekao ništa, ništa, pregledavao sam vas prstima. Jer ja kad sam se okrenula, vidjela sam da je on izvukao onu stvar i da ju je stavljao u hlače.”

Ispovijest je ovo pacijentice od koje se ledi krv u žilama. Podsjetimo, ovaj nepravomoćno osuđen silovatelj svakodnevno i dalje nesmetano pregledava pacijentice. KBC Osijek, Ministarstvo zdravstva i Hrvatska liječnička komora koriste načelo presumpcije nevinosti kao razlog zbog kojeg Topolovec i dalje radi. Kako presuda još nije pravomoćna, nikakve mjere za njegovo udaljavanje nisu poduzeli.

Hoće li Topolovec i dalje pregledavati pacijentice?

Kaznena odgovornost liječnika ne isključuje disciplinski postupak pred Hrvatskom liječničkom komorom. No, Komora tvrdi da samo sud može udaljiti liječnika s posla, što udruga Adela smatra lažnom informacijom. Naime, Prema Pravilniku o disciplinskom postupku, Komora može oduzeti ili ograničiti liječničku licencu u slučaju povreda profesionalnih standarda. Iako se to može učiniti neovisno o kaznenom postupku, Komora to u ovom slučaju nije učinila. Hoće li Topolovec i dalje pregledavati pacijentice i koje će posljedice toga biti, ostaje na institucijama. Četiri godine zatvora i četiri godine zabrane ponovnog rada dobit će ako presuda postane pravomoćna. Dotad, kao i nakon tog, žene ostaju nezaštićene.

Sandra Benčić iz Možemo na svom je Facebook profilu kritizirala pravni sustav i institucije, tvrdeći da se mnoge loše stvari u Hrvatskoj događaju “po zakonu”. Napomenula je da ginekolog osuđen za silovanje pacijentice i dalje radi jer se čeka pravomoćnost presude, što može trajati godinama. Istaknula je da bi, prema zakonu, državno odvjetništvo ili sud mogli izdati mjeru zabrane rada do pravomoćnosti, kao i da je Hrvatska liječnička komora trebala pokrenuti disciplinski postupak na vrijeme. Zbog neaktivnosti nadležnih, pacijentice su izložene potencijalnoj opasnosti. Benčić je pozvala institucije da preuzmu odgovornost i udalje ginekologa do pravomoćne presude kako bi se zaštitila sigurnost pacijentica.

Sandra Benčić: “Sudovi to ne rade, ne zato što nemaju alate, nego zato što ne postoji svijest o važnosti borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja, zato što žene zaista jesu drugotne u ovoj zemlji.”

Seksualni čin zamaskiran kao dio pregleda

Silovanje od strane ginekologa je posebno užasan oblik nasilja jer se događa u kontekstu medicinskog pregleda, gdje je žrtva u ekstremno ranjivom položaju i povjerenje u ginekologa je presudno. Ovakav oblik nasilja ne samo da narušava povjerenje u medicinski sustav, već seksualni čin zamaskira kao dio pregleda, dodatno pogoršavajući emocionalni i psihološki utjecaj na žrtvu.

Slučaj sličan ovome prošle je godine zabilježen u New Yorku. Ginekolog Robet Hadden osuđen je na 20 godina zatvora radi seksualnog zlostavljanja pacijentica. Pod krinkom navodnih medicinskih pregleda, svoje je žrtve uvjeravao da su njegovi postupci bili prikladni i medicinski neophodni. Pacijentice je zlostavljao na različite načine: od postavljanja invazivnih pitanja o seksu, do masiranja i dodirivanja dojki tijekom dužeg vremenskog razdoblja, dodirivanja obje dojke istovremeno, vađenja kolostruma iz dojki žrtava i kušanja istog, penetriranja uređajem i trljanja vagine žrtava u pokušaju da ih masturbira, dodirivanja klitorisa i lizanja vagine. Na izricanju presude, sudac Berman izrekao je zakonski maksimalnu kaznu za svaku točku optužnice. Pritom je opisao ponašanje optuženika kao “iznimno i bez presedana”, “krajnje šokantno”, “strašno” i “pokvareno”.

Ove godine zabilježen je još jedan slučaj, onaj ginekologa Fabia Ortege. Njega je 300 žena optužilo za seksualno zlostavljanje. Žene su ga godinama prijavljivale, no odgovarano im je da nemaju medicinsku stručnost da to procijene. Zanimljivo, ključna točka koja je navedena u prijavi, a koju bolnički sustav nije adresirao, jest da je Ortegi bilo dopušteno da nastavi s obavljanjem rada bez nadzora dok je trajala kaznena istraga koja ga je na kraju dovela u zatvor. Tijekom tog vremena, optužen je za seksualno zlostavljanje više pacijentica.

Reakcija Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova

Kako ne bi došlo do ovakvih situacija, reagirala je i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić. Upozorila je KBC Osijek da nema učinkovit interni sustav za prijavljivanje i disciplinsko procesuiranje spolnog uznemiravanja, diskriminacije i drugih rodno utemeljenih delikata, iako su po zakonu to dužni činiti. Istaknula je da bolnica ne štiti pacijentice od liječnika koji krše medicinsku etiku. Njih disciplinski ne kažnjava, čak ni kada ih država tereti za kaznena djela. Također, naglasila je da kaznena prijava ne oslobađa instituciju obveze da sama istraži i sankcionira takvo ponašanje, neovisno o ishodu sudskog postupka.

Bolnica je propustila ispuniti svoje zakonske obveze prema nizu propisa koji štite pacijentice od spolnog uznemiravanja i nasilja. Ovakvo nepostupanje ne samo da krši zakone, već i ozbiljno narušava povjerenje pacijentica u zdravstveni sustav.

“Osim istaknutog, standard Vaših (ne)postupanja u predmetnom slučaju ukazuje da ovlašteno i rukovodeće osoblje bolnice nije uopće educirano o temeljnim načelima suzbijanja i borbe protiv ove vrste nasilja, a da bi se svim pacijentima i pacijenticama te djelatnicima KBC-a Osijek poslala nedvosmislena poruka o KBC-u Osijek kao mjestu nulte tolerancije na sve oblike seksualnog nasilja i spolne diskriminacije.”, stoji u dopisu Pravobraniteljice.

Prostor za zlouporabu moći

Sustavni propusti u educiranju medicinskog osoblja o prevenciji seksualnog nasilja, kao i neadekvatne mjere zaštite pacijentica, ostavljaju prostor za zloupotrebu moći. Ova nebriga ne samo da ugrožava dostojanstvo i sigurnost pacijentica, već ih ostavlja zbunjenima i onesposobljenima prepoznati ili se suprotstaviti nasilju. U trenutku kad su žene toliko izložene i ranjive, laka su meta seksualnih predatora u bijelim kutama koji se postavljaju kao autoriteti čiji se postupci ne smiju dovoditi u pitanje. Ženama tad jednostavnije manipuliraju. One lako posumnjaju u vlastito razumijevanje onoga što im se događa. Pitajući se jesu li lude ili to što su osjetile doista nije bila sonda.

*Članak je objavljen u sklopu projekta “Ravnopravno!”. Sufinancira ga Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).