Muškarci i žene nisu toliko različiti, pa ni kad je u pitanju seks. Konstatacija o muškarcima s Marsa i ženama s Venere tek je pojednostavljeno shvaćanje rodnih razlika, na što je ukazao i tim znanstvenica i znanstvenika sa Sveučilišta Michigan. U studiji “Women, Men and the Bedroom” preispitali su glavne mitove o seksu i ulogama spolova u spavaćoj sobi, te zaključili da se razlike, ukoliko i postoje, ne smiju uzimati zdravo za gotovo.
1. Muškarcima je važna atraktivnost, a ženama status
-Stvarnost je ipak kompleksnija, mnogo je bitnih faktora koji utječu na privlačnost
2. Muškarci žele više seksualnih partnera istovremeno, za razliku od žena
-Studijom je otkriveno da zapravo većina muškaraca, kao i žena žele samo jednog partnera/partnericu, što je iznenadilo znanstvenike
3. Muškarci češće misle na seks
-Ova se pretpostavka pokazala točnom; muškarci u prosjeku razmišljaju 18 puta na dan (za razliku od uvriježenih svakih 7 sekundi) dok žene prosječno to čine 10 puta. No muškarci češće razmišljaju i o ostalim fiziološkim potrebama, kao što su hrana i spavanje. Autori smatraju ključnim odgoj u kojem se žene uče brinuti za tuđe potrebe, ali i unutarnje instinkte koji se ipak generalno razlikuju među spolovima.
4. Žene rjeđe imaju orgazme
-Također se pokazalo točnim, no čini se da biologija nema ključnu ulogu. Učestalost orgazama kod većine žena ovisi o ozbiljnosti veze.
5. Muškarci više vole neobavezni seks od žena
–Ovaj se uvriježeni mit pokazao točnim, iz razloga što žene nisu sigurne da će muškarci biti dobri u krevetu (povezano s 4. točkom). Naravno, strah od osude okoline igra značajnu ulogu.
6. Žene su izbirljivije
-Svi su izbirljiviji kad im prilaze potencijalni partneri, negoli kad sami pristupaju. Društveno je naučeno da muškarci prilaze, a žene izabiru.
Istraživanje je pokazalo da su postojeće razlike koje se često tumače kao prirođene, većim dijelom posljedica društvenih normi i dodijeljenih uloga, te su kao takve promjenjive. Iako ne postoji gen zbog kojeg bi bilo u prirodi žene da preferira ružičastu boju i kuhanje, neosporan je utjecaj evolucije na razvoj ljudskog mozga koji se razlikuje među spolovima. No, kako navodi Guardian, evolucija i urođene razlike prečesto su bile korištene kao alibi za nanošenje nepravdi, rasizam, robovlasništvo i patrijarhat, te je prilično upitno što je to zapravo prirodno?