Napredak u znanosti i tehnologiji pomaže u globalnoj borbi za zaustavljanje modernog ropstva i trgovine ljudima, ističu u humanitarnoj organizaciji Free the Slaves.
Od mapiranja robovskog rada iz svemira do istraživanja povezanosti između trgovanja ljudima i nestanka šuma, akademski profesori/ice, aktivisti/kinje i znanstvenici/ce pronalaze nove načine za suočavanje s ovim zločinima, navodi Kevin Bales, suosnivač organizacije.
Inovacije su od krucijalne važnosti u ovoj “gospodarskoj grani” čija se vrijednost procjenjuje na 150 milijardi dolara godišnje, i raste kako cijena robovskog rada pada, navodi Bale, profesor iz područja modernog ropstva na Sveučilištu u Nottinghamu. U prosjeku, u modernom je ropstvu rob prodan za 90 dolara, za razliku od prije 200 godina tijekom trans-antlantičke razmjene, kada mu je “cijena” bila i do 40 tisuća dolara.
“Kada otkrijemo znanost ropstva, možemo iskoristiti zakone znanosti i da ga istrijebimo”, dodaje Bales. Istaknuo je i napredak u prikupljanju podataka o modernom ropstvu na globalnoj razini, nakon prvih zajedničkih pokušaja koje su pokrenuli UN-ova Međunarodna organizacija rada (ILO) i Walk Free Foundation.
Procjenjuje se da je oko 40 milijuna ljudi bilo zarobljeno u 2016. godini, većinom djevojke i žene, i to u prisilnom radu, seksualnom iskorištavanju i prisilnim brakovima.
Rights Lab na Sveučilištu u Nottinghamu, prva istraživačka platforma u svijetu koja se bavi modernim ropstvom, koristi satelite kako bi locirala dječje radne kampove u Bangladešu i Indiji, mjestima notornima u korištenju robova. Njegov projekt, Slavery from Space, oslanja na online volontere koji prolaze kroz satelitske snimke kako bi identificirali potencijalna mjesta na kojima se drže robovi, što također pomaže u poboljšavanju umjetne inteligencije, navodi Bales.
Poboljšani načini prikupljanja podataka olakšavaju praćenje napretka u globalnim naporima za zaustavljanje ropstva i bolje mjere zločine u bogatim zemljama u kojima su robovi često skriveni, raštrkani i teže ih je pratiti, navodi.
Jedan od globalnih ciljeva UN-a je iskorijeniti prisilni rad i ropstvo do 2030. i zaustaviti dječji rad do 2025. godine.