Mreža nevladinih organizacija “Žene protiv nasilja” u subotu priopćenjem upozorila da se u medijima žene žrtve nasilja često predstavljaju na neadekvatan način, polemizira se njihov izgled i tako relativizira odgovornost nasilnika.
Na to je ukazala mreža nevladinih organizacija “Žene protiv nasilja” i upozorila da pogrešnim predstavljanjem žrtava nasilja može doći i do toga da “nasilnici prođu nekažnjeno, što je nedopustivo”.
Organizacija je navela da su na fotografijama i video snimkama koji prate izvještavanje o nasilju muškaraca prema ženama, u najvećem broju slučajeva, žene predstavljene s vidljivim povredama, uglavnom na licu i da se tako potpuno gube iz vida drugi oblici nasilja kao što su psihološko, seksualno i ekonomsko.
Organizacija je napomenula da je veoma bitno da se ne stvara slika da samo manje obrazovane ili žene u lošijem materijalnom položaju mogu postati žrtve nasilja.
Mreža “Žene protiv nasilja” podsjetila je da žrtva nikada nije kriva za nasilje koje je nad njom izvršeno, a za nasilje je isključivo odgovoran onaj tko ga vrši.
Ta organizacija istaknula je i da u Srbiji postoji zakonska obaveza prijavljivanja nasilja ili sumnje na nasilje za zaposlene u nadležnim institucijama, ali i za građane/ke .
“Ne ulazeći u to na koji način je institucijama nasilje prijavljeno, mišljenja smo da kada do saznanja o nasilju dođe, institucije moraju da učine sve što je u njihovoj nadležnosti da nasilje zaustave, ženu zaštite, a nasilnika kazne dosljedno zakonskim propisima”, navedeno je u priopćenju.