Uncategorized

Između mainstreama i građanskog neposluha: Perspektive razvoja civilnog društva u Hrvatskoj

27. svibanj 2010. u 9.30h, Novinarski dom, Perkovčeva 2, Zagreb

Heinrich Boell Stiftung Hrvatska Vas poziva na stručni okrugli stol u ciklusu PLAN B

 IZMEĐU MAINSTREAM-a i GRAĐANSKOG NEPOSLUHA: PERSPEKTIVE RAZVOJA CIVILNOG DRUŠTVA U HRVATSKOJ

 koji će se održati 27.svibnja 2010. sa početkom u 9,30 u Novinarskom domu u Zagrebu, Perkovčeva 2

 

U posljednjih desetak godina civilno društvo u Hrvatskoj doživjelo je nekoliko supstancijalnih promjena u vlastitom razvoju; odlazak stranih donatora, promjenu odnosa Europske unije spram civilnih aktera, veću regulaciju države, profesionalizaciju djelovanja, ali i porast političkog utjecaja i protestne participacije, uglavnom disproporcionalan sa stupnjem uključivanja u društvene procese koji bi odgovarao Kopenhagenskim kriterijima. Nabrojene, ali i mnoge druge promjene koje su nerijetko djelovanje civilnog društva na štetu građanskog uključivanja reducirale primarno na rad nevladinih udruga, i u samom civilnom društvu proizvode jedan ambivalentan stav spram budućih modela djelovanja.

Spomenuti redukcionizam civilnog društva na djelovanja nevladinih udruga, “poželjno” profesionaliziranih i institucionaliziranih, koje u godišnjem ritmu pokrivaju ‘mainstream’ pitanja,  uveo je u diskurs lažnu reprezentativnost civilnog društva, ali i – putem potpora ili aranžmana – pacificirao veći dio organizacija u odnosu na njihovo moguće korektivno djelovanje. Dio organizacija sasvim sigurno izgubio se – ili pronašao – u sofisticirano složenom tehnokratskom “aparatusu” projektnog rada dok je do unazad nekoliko godina aktivističko vaninstitucionalno djelovanje na zagovaranju ili postavljanju određenih zahtjeva ili tema (agenda setting), osim par iznimaka, bilo pred samim izdisajem. Međutim, u posljednjih nekoliko godina evidentan je novi val tzv. protestne participacije, vrlo često u obliku neformalnih grupa i inicijativa, koja ponekad preuzima forme građanskog neposluha kao jedinog mogućeg instrumenta učinkovitog djelovanja civilnog društva. Pored rastućih nejednakosti i mogućeg netransparentnog rada vlasti, jedan od razloga porastu takvog oblika djelovanja je sigurno i simulacija partnerskog odnosa države sa udrugama koja ih i dalje drži izvan kruga donošenja odluka i utjecaja. Tek formalna i fingirana participacija, kakvu udruge često doživljavaju, oštro pokazuje ograničenja demokratske konsolidacije društva te vodi prema neposluhu kao, pored njegovog intrinzičnog legitimeta, jedinoj preostaloj učinkovitoj metodi proizvodnje pritiska.

S obzirom na takav slijed okolnosti, u raspravi koja slijedi, Heinrich Böll Stiftung želi potaknuti daljnju raspravu o novim mogućnostima proizvodnje utjecaja na procese odlučivanja koji bi povećali autonomnost i emancipaciju civilnih aktera od nametnutih tržišnih mehanizama i ekstenzivne regulacije države. Pored toga, u raspravi želimo razmotriti i koji unutarnji, odnosno vanjski faktori nastoje profilirati i usmjeriti djelovanje civilnog društva, u odnosu na potrebe koje se prepoznaju u djelovanju ‘odozdo’.

Jesu li sazrele mogućnosti za otvoreno i izravno djelovanje građana na pitanjima javnog interesa? U kojoj mjeri država ili tržište odigravaju dominantnu ulogu u usmjeravanju aktivnosti i načina djelovanja? Koliko su danas civilni akteri neovisni ili autonomni od tih izvora utjecaja? Da li se mijenja odnos između (podrške) Europske unije i (organizacija) civilnog društva i koje su posljedice takve moguće promjene? Na ta i slična pitanja odgovor će pokušati dati naši uvodničari.

 

 TENTATIVNI PROGRAM

9, 30 – uvodna riječ – Vedran Horvat, Heinrich Böll Stiftung, Ured za

                       Hrvatsku

PANEL I – CIVILNO DRUŠTVO U HRVATSKOJ DANAS – UNUTARNJA I VANJSKA OGRANIČENJA DJELOVANJA

 9, 45 –  Žarko Puhovski, Filozofski fakultet u Zagrebu

10, 00 – Damir Grubiša, Fakultet političkih znanosti u Zagrebu

10, 15 – Martin Mayer, Delegacija Europske Komisije u Hrvatskoj***

10, 30 – Srđan Dvornik, publicist i aktivist

10, 45 – diskusija

 Moderacija: Vedran Horvat

 

PANEL II – DRŽAVA I TRŽIŠTE U POLJU CIVILNOG DRUŠTVA – U POTRAZI ZA MOGUĆNOSTIMA EMANCIPACIJE

 11, 15 – Teodor Celakoski, Pravo na grad

11, 30 – Paul Stubbs, Ekonomski institut u Zagrebu

11, 45 – Vjeran Piršić, Eko Kvarner

12, 00 – Željka Leljak Gracin, Zelena akcija/Savjet za razvoj civilnog društva

12, 15 – rasprava

Moderacija: Tin Gazivoda, Centar za ljudska prava

12, 45 – stanka za osvježenje i domjenak

 

PANEL III – OD OUTSOURCING-a DO SUBVERZIJE – LAŽNE I PRAVE DILEME ZA CIVILNO DRUŠTVO

 13, 15 – Gordan Bosanac, Centar za mirovne studije

13, 30 – Tomislav Tomašević, Zelena akcija

13, 45 – Atana Grbić Martinović, Eko Zadar

14, 00 – Mate Kapović, Filozofski fakultet u Zagrebu

14, 15 – rasprava

Moderacija: Mima Simić, aktivistica i publicistica

 

 ***Govornici koji još nisu potvrdili sudjelovanje.