Uncategorized

Kako EU može učiti iz ratnog i post-ratnog iskustva zemalja bivše Jugoslavije?

8. travanj. 2010., Europski dom, Jurišićeva 1/I, Zagreb

 POZIV NA OKRUGLE STOLOVE

Kako EU može učiti iz ratnog i post-ratnog iskustva zemalja bivše Jugoslavije? 

Kada države nastale raspadom Jugoslavije postanu punopravne članice Europske Unije biti će jedine države članice s nedavnom ratnom prošlosti i direktnim iskustvom u izgradnji mira. Nedostatak nastojanja u prikupljanju, evaluiranju i artikulaciji grass-root iskustva u ratnom i post-ratnom vremenu u zemljama bivše Jugoslavije veliki je gubitak za formiranje nacionalnih i regionalnih politika koje se odnose na poslijeratnu obnovu i razvoj te izgradnju mira općenito. Iskustvo oružanog sukoba koji je obilježio dezintegraciju jugoslavenske federacije trebalo bi artikulirati i integrirati u politike izgradnje mira, prevenciju sukoba te zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Europske Unije.

Centar za mirovne studije organizira dva okrugla stola u Zagrebu koja su koncipirani na način da gosti uvodničari/ke daju kratak uvod a zatim slijedi rasprava u kojoj je važan doprinos sudionika/ica i u kojoj vas potičemo da sudjelujete vašim komentarima, iskustvom ili mišljenjem. Cilj nam je prikupiti doprinose iz Hrvatske ali i cijele regije. Diskusije će se snimati i transkribirati te na kraju objaviti u publikaciji pod nazivom: “Kako EU može učiti iz ratnog i post-ratnog iskustva zemalja bivše Jugoslavije u odnosu na primjenjive modele izgradnje mira?”  Prikupljene preporuke biti će prezentirane relevantnim institucijama Europske Unije, kreatorima sigurnosnih politika na EU nivou te europskim nevladinim organizacijama u području izgradnje mira.

 

 Prvi okrugli stol na temu: “Grass root iskustva izgradnje mira” održati će se:

22.3.2010. u ponedjeljak,  11h – 14h, u prostoru Kuće ljudskih prava u Zagrebu

Na ovaj okrugli stol pozivamo sve s iskustvom izgradnje mira da prezentiraju svoja iskustva direktne izgradnje mira koja mogu biti pretočena u preporuke za prevenciju sukoba ili upravljanje krizama. Prvenstveno nas zanimaju preporuke iz perspektive organizacija civilnog društva. Kako smo gradili mir? Što je učinjeno dobro što loše? Što drugi mogu naučiti iz našeg iskustva? Koji su primjeri dobre prakse? Mogu li se oni prenjeti i na druge sukobe?

 

Drugi okrugli stol na temu: “Sigurnosne politike izgradnje mira u zemljama bivše Jugoslavije”

8.4.2010. u četvrtak, 10h – 14h, u Europskom domu u Jurišićevoj 1 u Zagrebu

Na ovaj okrugli stol pozivamo sve s interesima za kreiranje sigurnosnih politike EU na temelju iskustva sukoba u bivšoj Jugoslaviji da pridonesu raspravi o mogućim budućim prevencijama sukoba i post-ratnog oporavka društva. Kako EU politike mogu prevenirati sukobe? Kako mogu doprinjeti post-ratnom oporavku? Što je bilo dobro, a što loše u EU pristupu sukobu i post-ratnom oporavku naše regije?

 

Obzirom da postoji mogućnost pokrivanja djela putnih troškova molim vas da ispunite prijavu u prilogu te je pošaljete na cms@cms.hr ili na fax +385 1 482 00 94, najkasnije do 17.3.2010. (odnosno 2. 4. za drugi okrugli stol)  Nakon primanja svih prijava, kontaktirati ćemo vas sa daljnjim informacijama. 

 

Nadamo se vašem dolasku,

Lana Vego

Centar za mirovne studije