Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu pozivaju Vas na dostavu radova za međunarodnu znanstvenu konferenciju
Mlade žene i rodna ravnopravnost u post-jugoslavenskim društvima:
Istraživanja, prakse i politike
koja će se održati 26. i 27. studenog 2013. godine u Zagrebu u sklopu Participacijskog programa UNESCO-a za 2012. – 2013. godinu.Države bivše Jugoslavije doživjele su slom društvenog i ekonomskog sustava čije se posljedice osjećaju još i danas, pri čemu su naročito pogođene mlade žene. Iako se ta društva politički i ekonomski razlikuju, ono što ih zasigurno povezuje jest (us)trajnost patrijarhalnih obrazaca čiji se utjecaj ogleda u prisutnosti mnogih diskriminatornih praksi. Te prakse predstavljaju direktnu prepreku ostvarenju ne samo ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti već i demokratičnosti u cjelini.Kroz analizu postojećeg stanja mladih žena s obzirom na kulturu, obrazovanje, zapošljavanje i tržište rada, obiteljske i bračne uloge, zdravlje te političku participaciju cilj ovog projekta nije samo donijeti zaključke vezane uz preporuke za oblikovanje politika i aktivističkog rada s mladim ženama već i definirati smjernice budućih znanstvenih istraživanja usmjerenih prema unaprjeđenju položaja mladih žena.Uz teorijska, empirijska i komparativna istraživanja prednost ćemo dati i konceptualnim, metodologijskim i praktičnim doprinosima navedenoj temi. Podteme su koncentrirane na sedam društvenih aspekata:
- Mlade žene i kultura;
- Ljudska prava žena i institucionalni mehanizmi njihove zaštite;
- Rod i procesi odlučivanja;
- Rodno osjetljivo obrazovanje i perspektive na tržištu rada;
- Nasilje i trgovina ženama;
- Transformacija obitelji, reproduktivne politike i zdravlje;
- Dobra iskustva iz prakse i relevantne politike: mjere i kanali donošenja relevantnih politika za unaprjeđenje položaja mladih žena.
Pozivamo znanstvenike/znanstvenice odnosno istraživače/istraživačice uključene u znanstvena istraživanja vezana uz navedene podteme te stručnjake/stručnjakinje iz javnih i civilnih institucija i organizacija uključene u relevantne prakse i politike na sudjelovanje u radu konferencije.
Registracija
Registriranje sudionika/ca konferencije je na mrežnim stranicama: www.idi.hr/ywage/registracija
Pri registraciji potrebno je ispuniti mrežni obrazac i učitati sljedeće dokumente:Sažetak predloženog rada (minimalno 250 riječi) na hrvatskom (bosanskom, srpskom) i engleskom jeziku. Sažetku se prilaže do 8 ključnih riječi.
Životopis (do 500 riječi) s uključenom listom objavljenih radova na hrvatskom (bosanskom, srpskom) ili engleskom jeziku.
Rok za prijavu sažetaka: 15.05.2013.
Odabir radova vršit će članovi/ce Programskog odbora konferencije. Nepotpune prijave neće se razmatrati. Organizatori će po završetku evaluacije obavijestiti sve sudionike/ice o statusu njihove prijave.
Rok za predaju cjelovitih radova: 10.09.2013.
Nakon evaluacije sažetaka sudionici konferencije trebaju do 10.09.2013. godine predati cjeloviti rad. Odabrani radovi i rasprave bit će objavljeni u zborniku. Na mrežnim stranicama konferencije www.idi.hr/ywage/upute-za-objavljivanje objavljene su upute autorima/icama za dostavu cjelovitih radova. Autore/ice molimo da se strogo pridržavaju predloženih rokova (www.idi.hr/ywage/hodogram).
Troškovi smještaja
Sudionicima/ama konferencije organizator će platiti smještaj tijekom trajanja konferencije (dva noćenja s doručkom). Smještaj će biti organiziran u jednom od zagrebačkih hotela sa četiri zvjezdice. Tijekom prvog dana konferencije predviđen je zajednički ručak kao i nekoliko dnevnih osvježenja čije troškove pokriva organizator.
Troškovi puta
Organizatori ne plaćaju troškove puta. Postoji vjerojatnost da će organizator prije početka konferencije ipak otvoriti mogućnost apliciranja i za putne stipendije o čemu će obavijestiti sudionike/ice konferencije.
Više o konferenciji i prijavi OVDJE!