Nakon skupljenih potpisa koji će simbolično potvrditi problem statusa nezaposlenosti mladih osoba, s fokusom na mladim ženama jer su one dvostruko diskriminirane – i na dobnoj i na rodnoj osonovi, pojavila se potreba za otvaranjem novih sfera za razgovaranje i promišljanje o ovoj iznimno bitnoj temi.
Budući da je više od 50 posto svih mladih osoba u RH koje su završile neki oblik školovanja nezaposleno, pokušale smo naći adekvatne mjere, analize i strategije koje vladajući provode kako bi riješili ovaj gorući problem. Međutim, u Hrvatskoj ne postoji reprezentativna analiza mladih žena na tržištu rada, nego se mlade promatra kao homogenu skupinu. Ustanovile smo da problematika neistraženosti rodnih analiza iziskuje raspravu i međusobnu razmjenu iskustava.
Stoga, prvi korak jest tribina u organizaciji inicijative Za rad spremne koja se održava u petak, 24. svibnja, u 18 sati u prostorima Zelene akcije, gdje ćemo se informirati uz Jagodu Milidrag Šmid (Savez samostalnih sindikata Hrvatske), Anamariju Tkalčec (članica izvršnog odbora u CESI) i Mirelu Travar (Mreža mladih Hrvatske). One će govoriti o položaju mladih žena na tržištu rada, diskriminaciji, ženskim radničkim pravima, prekarijatu te o tome koliko je produktivna mjera zapošljavanja koju provodi vladajuća garnitura – takozvano Mrsićevo ‘volontiranje za 1.600 kuna’. Nadamo se kako ćemo uspjeti senzibilizirati goste i gošće te ih motivirati za razmjenu iskustava i mišljenja.
Gotovo sve mjere koje su ministarstva donijela kako bi se smanjila nezaposlenost mladih služe kao podrška stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, odnosno tzv. volontiranju za 1.600 kuna. Ova mjera ‘volontiranja’ češće pogađa žene nego muškarce zbog neusklađenosti obrazovnog sustava s tržištem rada. Naime, djevojke čine većinu studentske populacije na društvenim i humanističkim fakultetima, s čijim diplomama kasnije teže pronalaze posao, dok mladići s diplomama tehničkih fakulteta lakše dolaze do radnog mjesta i ono je najčešće bolje plaćeno.
Također je problematična i kultura poduzetništva koju kroz svoje dokumente vlasti nastoje nametnuti, čime pokazuju da nisu svjesni da kod djevojaka ne postoji mnogo mogućnosti za otvaranjem vlastitog biznisa.
Cilj inicijative Za rad spremne jest osvijestiti položaj mladih žena na tržištu rada, aktivirati mlade žene da postanu svjesne diskriminacije pri zapošljavanju, ali i na radnom mjestu te da se usude adekvatno reagirati. Tražimo konstruktivnu politiku i njenu implementaciju za Hrvatsku prepunu znanjem i kompetencijom, a ne diskriminacijom.