Uncategorized

iskustva drugih zemalja

Mogućnosti i potencijal umjetničkog rada sa zatvorenicima i marginaliziranim skupinama

Mogućnosti i potencijal umjetničkog rada sa zatvorenicima i marginaliziranim skupinama

Skribonauti vas pozivaju na tribinu Mogućnosti i potencijal umjetničkog rada sa zatvorenicima i marginaliziranim skupinama  – iskustva drugih zemalja EU koja će se održati ovog četvrtka14. siječnja u 17 sati u Dvorani Muller u Kinu Europa.

Na tribini će gostovati Marie Christine Andre izvršna producentica organizacije Lieux Fictifs i redateljica Aurora Vernazzani  koje će predstaviti projekt “In living Memory” te istoimenu mrežu koja okuplja organizacije iz kulture i umjetnike koji rade sa zatvorenicima i drugima marginaliziranim skupinama. U sklopu tribine imat ćemo se prilike upoznati s iskustvom kulturnog i umjetničkog rada s marginaliziranim skupinama u institucijama,  kulturnom politikom koja taj tip rada podržava, te se dotaknuti mogućnosti  koje taj tip rada s nudi  u transformaciji pojedinaca i umjetničkog medija.

U sklopu tribine bit će prikazan izbor iz filmova nastalih  na radionicama s arhivskim snimkama u zatvoru u Marseilleu.

O organizaciji:

Organizacija Lieux Ficitifs već 20 godina razvija projekte kreativne suradnje između umjetnika i zatvorenika unutar zatvora Baumettes u Marseilleu. Danas Lieux Fictifs provodi i koordinira umjetničke radionice unutar i izvan zatvora u Francuskoj, ali i u drugim zemljama Europe. Od 2009. do 2013. organizacija je provodila projekt Borders Inside/ Outsidekoji se temeljio na istraživanju dijaloga između umjetnosti, zatvora i društva te suradnji između umjetnika i amatera. Projekt se provodio diljem Europe i Mediterana kao suradnja između različitih umjetnika i organizacija sa sjedištem u Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Libanonu i Norveškoj. U sklopu projekta organizirana je i istoimena konferencija o umjetnosti u zatvorima na kojoj je sudjelovalo 400 sudionika iz raznih europskih zemalja. U razdoblju od 2013. do 2016. Lieux Fictifs radi na interdisciplinarnom umjetničkom projektu In livining memory koji za jedan od svojih ciljeva ima umrežiti umjetnike i kulturne radnike koji istražuju mogućnosti i potencijal umjetničkog rada s marginaliziranim skupinama.