Uncategorized

Trgovanje ljudima je globalni problem

Trafficking – ropstvo 21. stoljeća

Trafficking – ropstvo 21. stoljeća

Javna tribina nazvana Trafficking – ropstvo 21. stoljeća održat će se u ponedjeljak, 3. lipnja 2013. godine na Fakultetu političkih znanosti (A dvorana) s početkom u 18 sati.

Trgovanje ljudima je globalni problem  i jedan od najbrže rastućih i najunosnijih oblika organiziranog kriminala te predstavlja i jedan od najtežih primjera kršenja ljudskih prava. Mlade osobe žele što prije postati samostalne, imati dobar posao, dodatno se obrazovati, izgraditi karijeru, steći nova iskustva, putovati ili naprosto pobjeći iz postojeće situacije – nedostataka mogućnosti ili obrazovanja, od loših ljubavnih veza, nezaposlenosti i siromaštava. Ulaskom Hrvatske u EU mladima se otvaraju nove mogućnosti, ali one nose i potencijalne rizike. S obzirom na problem nezaposlenosti mladih u RH koja svakodnevno raste i rezultate istraživanja koja pokazuju da dio mladih razmišlja o odlasku u zemlje EU radi studiranja ili potrage za poslom, smatramo da važno je informirati djecu i mlade o problemu trgovanja ljudima, kako bi prepoznali potencijalno opasne situacije te saznali više o načinima prevencije i zaštite.

Na tribini gostuju Aleksandar Štulhofer, redovni profesor na Filozofskom fakultetu, koji će dati uvod predavanju, definiciju trgovanja ženama u seksualne svrhe, te kako bi legalizacija prostitucije utjecala na trafficking. Sandra Veber načelnica Ureda glavnog ravnatelja policije, će govoriti o zakonima koji postoje u Hrvatskoj, te koje opasnosti nosi ulazak u EU po pitanju traffickinga. Đurđica Kolarec, voditeljica programa suzbijanja trgovine ljudima u Centru za žene žrtve rata, pričati će o radu centra, o iskustvima žrtava traffickinga i načinima na koje možemo pomoći žrtvama ili sami izbjeći opasnosti traffickinga.

Javna tribina se održava povodom kampanje prevencije trgovanja ženama i djevojkama u svrhu seksualnog iskorištavanja pod nazivom Dvije djevojčice. U kampanju je uključeno 13 europskih zemalja i osniva se na kratkom animiranom filmu, autorice Ruth Beni, u trajanju od tri minute koji prati priče dviju djevojaka koje su okrutno prevarene od ljudi koje su poznavale i kojima su vjerovale, a koji su poslije trgovali njima protiv njihove volje.

U Republici Hrvatskoj kampanju provodi CESI, u suradnji s Ambasadom Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Ministarstvom unutarnjih polova – Ravnateljstvo policije, Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova i Uredom VRH za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Kampanja osim medijske promocije uključuje informiranje javnosti i različite edukacijske aktivnosti koje će se provoditi u suradnji sa školama, knjižnicama, fakultetima i organizacijama civilnog društva.