U fokusu

Regionalna konferencija u Beogradu

AWAKENING: osnaživanje otpora antirodnim pokretima

Foto: Rainbow Ignite

Regionalna konferencija naziva “AWAKENING: Regional Conference on LBTIQ Women Resisting Anti-Gender Movements”, u organizaciji Rainbow Ignite iz Beograda, održana je u Beogradu od 21. do 24. studenog. Bila je posvećena osnaživanju otpora antirodnim narativima i pokretima te umrežavanju.

Aktivistkinje, akademkinje i saveznice iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, Hrvatske i Srbije raspravljale su i dijelile iskustva. Razvijale su i strategije kako se oduprijeti urušavanju ljudskih prava. Tako je kreirana platforma za analizu izazova, kao i osmišljavanje zajedničkih strategija za zaštitu stečenih prava i unapređenje položaja kvir žena u regiji.

Antirodni pokreti otežavaju borbu za ljudska prava i rodnu ravnopravnost

Rastući utjecaj antirodnih pokreta u zemljama Zapadnog Balkana specifičan je za svaku zemlju. No, istovremeno je i izuzetno sličan u kontekstu ciljeva i metoda te otežava borbu za ljudska prava i rodnu ravnopravnost. U kolaboraciji s vjerskim i političkim strukturama, pokreti dodatno narušavaju uvjete za rad braniteljica ljudskih prava, šireći atmosferu straha i podjela. Konferencija je, kroz rasprave o mentalnom zdravlju, reproduktivnim pravima, političkoj participaciji i sigurnosti podsjetila na regionalnu solidarnost i ponudila konkretne alate za efikasniji rad. Tijekom konferencije je otvorena i izložba LGBT arhiva Arkadija “Povijest regionalnih skupova LBTIQ+ žena”.

Foto: Rainbow Ignite

Značaj feminističke politike u pružanju otpora antirodnim pokretima

Poseban naglasak stavljen je na značaj feminističke politike na regionalnoj razini, kako si bi se osigurala prava i ravnopravno sudjelovanje svih žena – uključujući kvir žene – u političkim procesima. Sudionice su imale priliku kroz rasprave, radionice i sastanke upoznati se s izazovima s kojima se suočavaju sudionice u zemljama Zapadnog Balkana. Ali i uspješnim strategijama borbe. Tako im je dana prilika da se povežu s kolegicama iz susjednih zemalja. I tako jačaju zajedničku borbu za pravednije i inkluzivnije društvo.

Nadalje, istaknuto je da je unutar feminističkog pokreta tijekom godina postojala potreba da se aktivistkinje i akademkinje razdvajaju u radu. No, smatra se da to naprosto više nije slučaj, već je pozicija aktivistkinja opismenjavati teoriju. Teme suradnje, prijenosa informacija i strategija te zajednički rad nasuprot raslojavanju pokreta bile su konstante održanih panela. Isto tako, konferencijski diskursi često ističu probleme bez konkretnih rješenja, a što je ova konferencija nastojala izbjeći modelima organizacije koji uključuju i “što nakon” sekcije. Odnosno, vrijeme alocirano upravo za konkretne korake daljnjeg djelovanja.

Intersekcija mora nadilaziti identitetske odrednice

Iako su identitetske politike važan dio aktivističkog organiziranja, napomenuto je da intersekcija mora nadilaziti identitetske odrednice kao zatvorene silose. Nužno je u svoj rad uključiti i dati prostora i “drugosti”. Odnosno, koristiti sveobuhvatan pristup koji je ujedno i jedini mogući način za promjene.

Sudionice konferencije su se 22. studenog uključile u prosvjedne aktivnosti #ZastaniSrbijo. Povod je bila smrt petnaest osoba uslijed urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu. Zastale su na 15 minuta u solidarnosti koja nadilazi granice i podjele. Za jednakost, sigurnost i slobodu.

Foto: Rainbow Ignite