Postoji li u Osijeku organizirani lanac maloljetničke prostitucije, kao što, do u detalje, optužuju štićenice tamošnjeg Doma za odgoj djece i mladeži, trebala bi pokazati policijska istraga.
No, neovisno o rezultatima, taj je slučaj ponovno otvorio pitanje prostitucije u Hrvatskoj, koja se, prema mišljenju mnogih, u javnosti ne prepoznaje kao oblik nasilja nad ženama i kupci seksualnih usluga prolaze nekažnjeno.
Bavljenje prostitucijom kažnjava se kao prekršaj, sukladno Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, na način da se prostitutku uhvaćenu na djelu kažnjava novčano ili kaznom zatvora do 30 dana. Svodnike se goni kazneno, a mušterije – nikako.
Prije tri godine pokrenuta je kampanja usmjerena na ukidanje prekršajnog kažnjavanja žena, te uvođenje kaznene odgovornosti za kupce koji su, iako plaćaju za prostituciju kao kažnjivo djelo, za zakon nevidljivi.
Prijedlog u Saboru tada nije prošao, no ženske organizacije, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i saborski Odbor za ravnopravnost spolova ne odustaju od tog prijedloga.
– Moje je mišljenje da su takve zakonske promjene nužne jer su inozemna iskustva pokazala kako se na taj način smanjuje broj žena koje sudjeluju u prostituciji, s obzirom da se smanjuje i broj onih koji traže seksualne usluge – kaže Gordana Sobol, predsjednica Odbora.
Ponosni na djelo
U Centru za zaštitu žena žrtava rata “Rosa” ističu kako neće odustati dok se zakoni ne promijene, a aktivistica Nela Pamuković upozorava kako među mušterijama ima odvjetnika, biznismena, ali i političara, zbog čega je teško očekivati da će se oni boriti za zakonske promjene.
– Prostitutku je moguće naručiti gotovo u svakom hotelu, a u tom lancu sudjeluju recepcionari i taksisti. Poznat nam je čak i slučaj jednog političara koji je djevojke naručivao ispred zagrebačkog Sheratona, a ne u hotelu, kako bi se s njima prošetao da ga drugi vide – kaže Pamuković.
Međutim, upozorava ona, dok se muškarci ponose zbog druženja s prostitutkama, one pate. Istraživanja su, naime, pokazala da se kod oko 60 posto žena koje se bave prostitucijom javljaju simptomi karakteristični za PTSP, te kako je vjerojatnost za samoubojstvo među prostitukama za 40 posto veća nego u ženskoj populaciji općenito.
Općinski ‘biznis’
U Europi nema jedinstvenog stava kako se treba odnositi prema prostituciji. Švedska je dekriminalizacijom prostitutki, te kažnjavanjem svodnika i korisnika usluga, prepolovila prostituciju na svom prostoru. U Njemačkoj, Švicarskoj i Nizozemskoj, te dijelovima Španjolske i Grčke prostitucija je legalna i regulira je lokalna samouprava.