Isplata socijalne pomoći u iznosu od oko 1.000 kuna dogovorena je prošli ponedjeljak na sastanku Sindikata tekstila, obuće, kože i gume u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva, čiji su se predstavnici obvezali da će svojim posredovanjem radnicama pomoći da premoste teško razdoblje.
Radnice su od sindikata dobile pismene potvrde s kojima je većina od 430 radnica dobila novčanu pomoć, često nižu od dogovorene, ali ih dio još uvijek nije dobio ništa, kazala je Hini glavna sindikalna povjerenica Ana Gavran.
Najviše je problema u općini Susedgrad, gdje su radnicama odbili isplatiti bilo kakvu pomoć, te su im čak arogantno odgovorili da “neka sindikat uplati novce pa će ih centar onda isplatiti”, rekla je radnica Kamenskog Đurđa Krnjak. Kaže da su ljudi ogorčeni takvim postupcima socijalnih radnika jer to doživljavaju kao još jedan način gaženja njihova dostojanstva.
Podsjetila je da radnice imaju potvrdu poslodavca o zaposlenju i neisplaćivanju pet plaća, a prilažu i dopis ravnateljice Centra za socijalnu skrb Zagreb Marije Pavić u kojem ona pozitivno odgovara na molbe sindikata i sugerira da se radnicama izađe ususret.
Napominje da su neki su centri za socijalnu skrb radnicama isplatili 400, neki 500 kuna, a pojedini, kao Velika Gorica i Samobor, 1.000 i 1.500 kuna.
No, vrlo je ponižavajuće da neki drugi centri rade probleme, traže dodatne potvrde, istražuju kakvo je imovinsko stanje obitelji i slično, kao da im nije dovoljno što netko radi, a pet mjeseci ne dobiva plaću, dodaje Krnjak.
Regionalni sindikalni koordinator Sindikata tekstila Željko Šegina najavio je da će sindikat danas pismeno zatražiti od Zagrebačkog holdinga i Hrvatskih željeznica da toleriraju to što radnice ne mogu kupovati karte za prijevoz, a obratit će se i Hrvatskoj udruzi banaka s molbom da određeno vrijeme banke zastanu s opomenama i terećenjem radnica za neplaćene rate kredita.
Naše će zahtjeve svojim dopisom poduprijeti i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, a državni tajnik u ministarstvu Krešimir Rožman obećao je da će se zauzeti kako bi se socijalna pomoć isplatila i radnicama iz općina izvan užeg zagrebačkog područja, kazao je Šegedin.
U vezi napisa u medijima po kojima iza preuzimanja Kamenskog stoji kriminalna organizacija, Ana Gavran kaže da je sindikat naslućivao nezakonitosti, no na sve njihove sumnje i upozorenja Uprava se oglušivala.
“Od Uprave smo tražili objašnjenja za neke informacije na koje bismo naišli na internetu ili u tisku, ali su oni uvijek sve opovrgavali, odbijali su dostaviti bilo kakvu traženu dokumentaciju i onemogućavali su sindikat da dođe do bilo kakvih spoznaja”, tvrdi Gavran.
Radnice Kamenskog će danas, kao i svakog dana od početka štrajka, organizirati prosvjednu šetnju od tvornice na Trgu Francuske Republike do Trga bana Jelačića i natrag. Štrajk će nastaviti do isplate plaća ili pokretanja stečaja.
Trgovački sud u Zagrebu donio je odluku o pokretanju predstečajnog postupka te imenovao predstečajnog upravitelja Zdravka Mitaka koji treba utvrditi jesu li se stekli uvjeti za pokretanje stečaja. Ročište je zakazano za 12. listopada na Trgovačkom sudu u Zagrebu. (H)