Ekspertice Observatorija za praćenje nasilja protiv žena Europskog ženskog lobija (EWL) okupile su se u Gdansku od 18.-19.07.2009. na dvodnevnom sastanku koji su izuzetno dobro organizirale članice Network for East-West Women NEWW-Poljska.
Sastanak je bio prilika da EWL Observatorij nastavi svoju kritičku analizu, osnaži rad i planira daljnje aktivnosti lobiranja. Zahvaljujući poljskim su-organizatoricama, ekpertice su imale priliku susresti aktivistice poljskih nevladinih organizacija, i upoznati se s problemima nasilja protiv žena u Poljskoj, a također i posjetiti grad Gdansk i saznati više o njegovom povijesnom nasljeđu.
Sastanak je omogućio eksperticama iz 22 države da iznesu goruće probleme u svojim zemljama i razmijene informacije o dobrim praksama i strategijama.
Posebnu zabrinutost izrazile smo zbog rastućeg utjecaja crkve na ženska prava, istakle nužnu potrebu da se problem silovanja i seksualnog zlostavljanja učini vidljivim u društvu, potrebu za razmjenom i podrškom u sastavljanju Izvještaja u sjeni CEDAW Komisiji, te također razmjenu o rastućim problemima kao što je to situacija žena migrantica, povećani utjecaj i vidljivost antifeminističkog pokreta očeva, rastuću pojavu da zlostavljači koriste nove zakone za zaštitu od nasilja u obitelji i prijavljuju žene žrtve kao počiniteljice nasilja u obitelji.
Na evropskom nivou, glavne teme o kojima smo raspravljale su najnoviji evropski razvoj u području suzbijanja nasilja protiv žena, u prvom redu prijedlog Evropske komisije za dopunu odluke o suzbijanju trgovanja ljudskim bićima, i buduće Konvencije Vijeća Evrope o nasilju protiv žena. I završno, ekspertice su razmijenile informacije o utjecajima ekonomske krize na žene, kao i o vjerojatnim negativnim učincima ekonomske krize na nasilje protiv žena. Ženske nevladine organizacije su posebno zabrinute zbog rezanja fondova za njihov rad kao i za javne službe; izrazile su zabrinutost zbog posebno osjetljive situacije za žene u Evropi i riziku da one koje su u najlošijem položaju budu uvučene u prostituciju.
Glavni zaključci naglašavaju potrebu da se promovira rodna analiza ekonomskog oporavka i poticajnih paketa, te potrebu za lobiranjem za rodni proračun u svim javnim politikama.
Diskusija se također fokusirala na potrebi razvoja nacionalnih observatorija za praćenje nasilja protiv žena, te je ovaj sastanak bio dobra prilika da ekspertice izgrađuju i ojačaju svoj zajednički rad i program aktivnosti Obsevatorija Europskog ženskog lobija u 2009. godini. Evropski centar za stvaranje politika za suzbijanje nasilja protiv žena (European Policy Action Centre on Violence against Women EPACVAW) će objavljivati sve nove informacije o radu Observatorija na svojoj web stranici koja je promovirana 08.03.2009. godine.
Observatorij Evropskog ženskog lobija je financijski podržan od Daphne III programa Evropske komisije.
Prevela: Nela Pamuković, članica Observatorija