Diskriminacija je pojava koja je široko rasprostranjena u području rada, posebice kod određenih ranjivih skupina, a diskriminacija predstavlja trošak za poslodavca (donosi troškove novog zapošljavanja, trošak fluktuacije zaposlenih, nezadovoljstva zaposlenih, neadekvatnu radnu klimu…). Nasuprot tome, raznolikost je generator inovacija i predstavlja dobit i za samu osobu, za poslodavca i za društvo u cjelini. “Upravo zato, umjesto isključivanja, budimo otvoreni prema raznolikosti koja otvara nove prilike! Raznolikost u radnom okruženju (mlađi i stariji, muškarci i žene,osobe s invaliditetom, pripadnici/e nacionalnih manjina…) nije nužno rezultat namjernog odabira, ali sigurni smo da postoji” kažu organizatori nagrade.
Nagrada ključnarazlika dodjeljuje se u četiri kategorije:
• ravnopravnost spolova
• dobna ravnopravnost
• ravnopravnost osoba s invaliditetom
• ravnopravnost pripadnika/ca nacionalnih manjina
ključnarazlika ima za cilj istaknuti i promovirati poslodavce kod kojih postoji raznolikost u radnoj sredini te koji osiguravaju jednake šanse za sve, u skladu s njihovim kompetencijama, s ciljem poslovne i osobne dobrobiti.
ključnarazlika je nastavak nagrade Poslodavac godine za osobe s invaliditetom, a dodatno je proširena i prati sljedeća područja:
• poštivanje ljudskih prava u radnom okruženju
• poticanje raznolikosti u radnom okruženju
• unapređenje procesa upravljanja ljudskim potencijalima u kontekstu osnaživanja raznolikosti.
Natječaj je otvoren od 3.listopada do 4.studenog 2011. godine. Više informacija možete pronaći ovdje.
Iskoristite Nagradu kao priliku da i sami provjerite koliko je raznolikost ljudskih potencijala zastupljna kod Vas.
Nositelj projekta je Ured za ljudska prava Vlade RH, u partnerstvu s Udrugom Mobbing – udruga za pomoć i eduakciju žrtava mobbinga i Institutom za razvoj tržišta rada.
Projekt su podržali, sudjelovali u osmišljavanju prijave te će sudjelovati i u Evaluaciji prijava prema unaprijed definiranim kriterijima: portal MojPosao, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, UNDP Hrvatska. Dodatno, podršku projektu pružaju Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora, Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Pučki pravobranitelj, Ured za ravnopravnost spolova, Udruga za promicanje inkluzije, Centar za edukacije, savjetovanje i istraživanje, Mreža mladih Hrvatske, Centar za mirovne studije, Nezavisni hrvatski sindikati.