Uncategorized

The 11 visions projekt

27. studeni 2009., Rijeka

The 11 visions projekt

Nena Brkić

 

K.U.N.S.-GALERIJA O.K.
Franje Račkoga 24a,Rijeka
radno vrijeme:17-02 sata

Petak, 27.11.2009., 21 sat

“THE 11 VISIONS PROJEKT”
(skupna izložba)
Koncept: IVANA REŽEK

NENA BRKIĆ, NINA BRKIĆ, TAJČI ČEKADA, LENA KRAMARIĆ, MARIJA KRPINA, ANJA MALEĆ, MARINA PAULENKA, IVANA REŽEK, GABRIJELA RUKELJ,DIJANA ŠIMEK, MARTINA VRBANIĆ

“The 11 visions projekt” zajednička je izložba 11 suvremenih hrvatskih umjetnica. Svaka od umjetnica izlaže radove koji su najtipičniji za njenu umjetnički stil, njenu viziju. Koliko god njihovi radovi bili različiti, imaju nekoliko zajedničkih poveznica: inspiraciju ljudskim likom i nekim aspektom ženstvenosti, ekspresivni stil iza kojeg stoje snažne emocije i duboko promišljanje teme, i upotreba likova koji, iako odmaknuti od realističnog prikazivanja, gotovo nikada ne prelaze u potpunu apstrakciju.

Nina Brkić predstavlja se sa slikom iz serije ‘akt deco’, stiliziranim aktom svedenim samo na osnovne linije i poluskrivenim iza više slojeva boje. Anja Maleć sudjeluje sa instalacijom iz svoga projekta “Botox shop”, koji ironizira potrebu da se uvijek izgleda odlično i dobro raspoloženo, čak i po cijenu ‘klaunovskog’ izgleda, pa svoje portrete slika sa velikim klaunovskim osmjesima. Tu je i Tajči Čekada, najavangardnija hrvatska modna dizajnerica, koja svojom kolekcijom “Mrtva priroda” dovodi ideju o povratku prirodi do ekstrema, koristeći prirodne materijale poput mahovine, slame, kora naranči, i školjaka, u kojima modeli izgledaju poput drevnih ratnica ili šumskih bića iz starih legendi. Na pomno osmišljenim fotografijama Nene Brkić nalazimo bajkovitu balerinu koje stare gradske ulice u sumrak koristi kao pozornicu za svoj romantičan ples, a Marina Paulenka predstavlja se zanimljivim i dramatičnim portretom kompleksnih konotacija, dopunjujući glamurozan izgled jednim neočekivanim detaljem. Lena Kramarić svoj osebujan i razrađen stil koji podsjeća na ilustraciju predstavlja slikom romantičnoga zagrljaja djelomično inspiriranog Klimtovim djelom, dok slika Marije Krpine, rađena kombiniranom tehnikom i filigranski izrađena do najsitnijeg detalja, djeluje kao vizualna poezija. Na slikama nježnih i pastelnih boja Gabrijele Rukelj naslućuje se snažna osobna komponenta i pomalo autobiografske note, dok je Diana Šimek ovoga puta inspirirana vatrenim plesovima i egzotičnim plesačicama, prikazujući na svojim slikama čistu radost života. Inspiraciju radošću vidimo i na slici Martine Vrbanić, ali u njenom slučaju nalazimo lik uhvaćen u skoku, koji se nalazi samo kao obris na višeslojnoj slici punoj prozračne svjetlosti. Slike Ivane Režek donose portrete koji su više prikazi unutarnjih stanja nego stvarne vanjštine, personificirajući tako određene emocije, i smješteni u snoliko okruženje.