U fokusu

Dodijeljena Međunarodna nagrada za hrabrost

Kako bi obilježili Međunarodni dan žena, Condoleezza Rice, američka državna tajnica, ustanovila je 2007. godine Međunarodnu nagradu za hrabrost, kojom se želi odati priznanje za iznimnu snagu i doprinos žena cijeloga svijeta, a dosad je nagrađeno 46 žena iz 36 država.Ove godine, Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a, odlučilo je nagraditi deset žena koje se svojom snagom i voljom neumorno bore za ženska prava, i to pod rizikom vlastita života.

Dodijeljena Međunarodna nagrada za hrabrost

Kako bi obilježili Međunarodni dan žena, Condoleezza Rice, američka državna tajnica, ustanovila je 2007. godine Međunarodnu nagradu za hrabrost, kojom se želi odati priznanje za iznimnu snagu i doprinos žena cijeloga svijeta, a dosad je nagrađeno 46 žena iz 36 država.

Ove godine, Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a, odlučilo je nagraditi deset žena koje se svojom snagom i voljom neumorno bore za ženska prava, i to pod rizikom vlastita života.

Maryam Durani, članica Pokrajinskog vijeća grada Kandahara, vlastitom je radio-postajom i vođenjem neprofitne organizacije za žensku kulturu postala uzor ženama cijeloga Afganistana. Preživjela je mnogo napada koji su rezultirali ozbiljnim ozljedama, a iako joj svakodnevno prijete, nastavlja se boriti za prava Afganistanki.

Pricilla de Oliveira Azevedo članica je vojne policije u Rio de Janeiru već 14 godina, a 2007. godine je nagrađena za uspjeh i hrabrost nakon što je uhitila bandu kriminalaca koji su je oteli i mučili. Otad je spriječila još nekoliko operacija vezanih uz drogu, a svojim radom je poboljšala zdravstvo, obrazovanje u inozemstvu i organizirala uspješan sajam umjetnosti u svome gradu.

Zir Mar Aung, iz Burme, bila je zatvorena jedanaest godina zbog svoga političkog aktivizma. Naime, svojim radom neumorno pokušava pokušava unaprijediti nivo demokracije u Aziji, a pomaže i u podizanju svijesti o problemima etničkih manjina.

Jineth Bedoya Lima je kao istraživačka novinarka, pokušavajući riješiti slučaj, bila oteta i nekoliko puta ju je silovala banda koja je htjela tim tretmanom odaslati poruku medijima. Nakon tog, Jineth sudjeluje u rješavanju slučajeva seksualnog nasilja i uzor je novinarima i novinarkama u cijeloj Kolumbiji, a danas i svijetu.

Dvadesetšestogodišnja arhitektica Hana Elhebshi je pod pseudonimom “Numidia” (carstvo nastalo dva stoljeća pr. n. e. koje je imalo monarhijsku vladavinu) ukazala međunarodnim medijima na realnost življenja u Libiji, bez obzira na visoku razinu rizika. Postala je simbolom solidarnosti tijekom Libijske revolucije (prošle godine, u vrijeme borbe protiv Gadafijeva režima), a i danas.

Aneesa Ahmed je maldivska odvjetnica zaslužna za prekidanje nasilja prema ženama. Osvijestila je problem nasilja u obitelji, koji je dotada bio tabu-tema. Također, nakon što je saznala da učenjaci prakticiraju ozljeđivanje ženskih genitalija u ime Islama, progovorila je javno o tom problemu i posljedicama te zatražila vladu da intervenira.

Shad Begum, hrabra aktivistica iz Pakistana, uspjela je svojim vodstvom promijeniti žensku ulogu u društvu u veoma konzervativnom Diru. Osnovala je Udrugu za preobrazbu ponašanja i znanja (Association for Behavior and Knowledge Transformation) s kojom je organizirala politički trening, osnovno obrazovanje i zdravstvo ženama u najkonzervativnijim mjestima u Pakistanu. Također, osvojila je i mjesto u lokalnom političkom sjedištu (u razdoblju 2001. – 2005.) te tako pobijedila konzervativce koji su pokušavali zabraniti ženama kandidiranje. Bez obzira na prijetnje, Shad Begum i dalje radi za boljitak žena u Pakistanu.

Samar Badawi je prva žena u Saudijskoj Arabiji koja je tužila svoga oca jer joj je branio da se uda za muškarca prema vlastitom izboru. Prva je i po tome što je tužila vladu što ne dozvoljavaju ženama da glasuju, a ohrabrila je i druge žene da učine isto. Podsjetimo, žene u Saudijskoj Arabiji ne smiju niti putovati bez dopuštenja muškog člana obitelji.

Hawa Abdallah Mohammed Salih morala je iseliti iz doma 2003. godine zbog borbe između pobunjenika iz Darfura i sudanske vlade. Cijelo djetinjstvo provela je u iseljeničkom kampu u El Fasheru (u sjevernom Dafuru) i borbeno zagovarala povratak i prava ljudi iz Darfura, poglavito žena i djece.

Safak Pavey, prva žena s invaliditetom izabrana u Turskom parlamentu, prenijela je svoje stanje u veliku prednost i snagu u svakodnevnom obavljanju svoga posla, te time, na početku lokalno, a kasnije i globalno, radila na ostvarivanju prava osjetljivih populacija, uključujući izbjeglice i osobe s invaliditetom.