U fokusu

Uz pomoć sredstava iz pretpristupnih fondova EU

Žene iz zadarskog zaleđa organizirale se u zadrugu i krenule na tržište

Obrtničko-poljoprivredno-uslužna zadruga “Žena” iz Galovca službeno postoji od 14. siječnja ove godine, kada je registrirana na Trgovačkom sudu, ali u životu njezinih idejnih začetnica ona i duže vrijeme ima vrlo značajno mjesto. Zadruga u koju se mogu učlaniti sve žene iz Galovca, mjesta u zadarskom zaleđu, pa i iz okolnih mjesta, nastala je nakon edukacije Organizacije za građansku inicijativu – OGI. Cilj je bio osnivanje jedne socijalne zadruge, za posebnu skupinu na ratom pogođenim i pomalo pasivnim područjima. Ta ciljana skupina su u ovom slučaju žene, svih dobnih skupina i zanimanja.

Žene iz zadarskog zaleđa organizirale se u zadrugu i krenule na tržište

Andrija Lučić/CROPIX

Obrtničko-poljoprivredno-uslužna zadruga “Žena” iz Galovca službeno postoji od 14. siječnja ove godine, kada je registrirana na Trgovačkom sudu, ali u životu njezinih idejnih začetnica ona i duže vrijeme ima vrlo značajno mjesto.

Zadruga u koju se mogu učlaniti sve žene iz Galovca, mjesta u zadarskom zaleđu, pa i iz okolnih mjesta, nastala je nakon edukacije Organizacije za građansku inicijativu – OGI.

Zajedno sa Šibenkama

– Cilj je bio osnivanje jedne socijalne zadruge, za posebnu skupinu na ratom pogođenim i pomalo pasivnim područjima. Ta ciljana skupina su u ovom slučaju žene, svih dobnih skupina i zanimanja. U zadruzi svatko može pronaći djelatnost koja mu odgovara i angažirati se onoliko vremena koliko može izdvojiti na ostvarivanju jednog dodatnog prihoda. Pri tome je jako važno da sudjelovanje zanima jednako i djevojke koje još nisu došle do prvog zaposlenja, ali i žene u zrelijim godinama koje nemaju puno šansi za novo zapošljavanje ili imaju malu djecu uz koju im i ne ostaje previše vremena – kaže upraviteljica Zadruge “Žena” Dragica Vujević.

– Planiramo napraviti i web stranicu na kojoj bi ljudi mogli vidjeti što sve nudimo, a kao djelokrug rada planiramo prostor cijele Zadarske županije. Ovakva ponuda je za sada novost u Dalmaciji, a oko Karlovca i u Slavoniji već postoje naznake sličnih udruživanja. Mi ćemo se udružiti sa ženama iz Šibensko-kninske županije i tako dodatno poboljšati ponudu jer će nas tada biti već 20-ak – kaže predsjednica “Žene” Jasminka Tokić.

I Dragica i Jasminka su galovačke nevjeste. Prva je Zagorka iz Sv. Križa Začretja, a druga otočanka s Cresa.

Ostale njihove kolegice i prijateljice su iz Galovca – Valentina Burčul, Snježana Vukša, Sanda Vujević, Ivana Kandić i Slavka Maltež.

Različitih su i zanimanja. Uz stručnu suradnicu u nastavi, hotelijersko-turističku tehničarku i cvjećarku, po dvije zadrugarke su blagajnice i krojačice. Znanje o vođenju zadruge stjecale su na edukacijama, jedna je održana u Motovunu, a iduća će biti u lipnju u Skradinu.

Predstavnica galovačke “Žene” na tim seminarima je upraviteljica Slavica koja vjeruje kako će ova zadruga biti pun pogodak i za zadrugarke, ali i za građane koji su do sada mogli, primjerice, naručiti catering, ali ne od domaćih jela iz kućne radinosti. Prvu narudžbu, catering s domaćim jelima i kolačima, upravo su dobile za jednu manifestaciju u Benkovcu.

 – Naša prednost je u tome što ćemo povoljno nuditi proizvode koji se nigdje ne mogu kupiti. Pripremat ćemo domaće kolače i domaća jela za svadbene domjenke, krštenja, proslave rođendana ili za neke društvene manifestacije. Uz to smo spremni ljudima urediti kuću, okititi je i pripremiti za primanje gostiju.

– Ja sam udala tri kćeri i vrlo dobro znam koliko domaćicama znači kada im netko makar posuđe opere u takvim okolnostima. Previše je posla i previše strke kod vjenčanja kakva su uobičajena u našim krajevima, pa će mnogi možda odahnuti kada čuju da postoji organizacija žena koja zna pripremiti sve po običajima pojedinog mjesta, a da nije skupa i ne dolazi iz neke “šminkerske” agencije – kaže Dragica.

Iznenadilo ju je tek nerazumijevanje Centra za socijalni rad kod kojeg je, u fazi pisanja projekta za sredstva pretpristupnog fonda, kojim bi nabavile opremu za transport jela kod cateringa, došla i zatražila preporuku. Objašnjavala je kako je riječ o zadruzi i projektu koji socijalno revitalizira nezaposlene, žene i cijelo mjesto, ali preporuku nije mogla dobiti “jer to nije u opisu posla Centra”.

EU daje 80.000 eura

Organizacija za građanske inicijative je počela provedbu projekta pod nazivom SUVEZ – uključivanje žena u održivi razvoj ratom zahvaćenih područja. Partner na provedbi projekta je Udruga “Žena” iz Drniša. Projekt financira Europska unija u iznosu od 64.264 eura. Provedba projekta trajat će 12 mjeseci, a aktivnosti će se provoditi na području Šibensko-kninske i Zadarske županije.

 

Što sve rade vrijedne Galovčanke

•• prerada i konzerviranje mesa i mesnih proizvoda, voća i povrća

•• proizvodnja mliječnih, pekarskih i slastičarskih proizvoda

•• proizvodnju pića i likera

•• tkanje i proizvodnja tekstila, pletene i kukičane odjeće

•• pripremanje hrane i pružanje usluge cateringa

•• čišćenje svih vrsta objekata i okoliša

•• različiti oblici pomoći u kući

•• organizacija različitih zabava, proslava i svečanosti

•• aranžiranje cvijeća, ukrašavanje prostora

•• izrada suvenira