Više od milijun ljudi u nedjelju se skupilo na gigantskom skupu “za demokraciju” turskog predsjednika Tayyipa Erdogana i stranke pravde i razvoja (AKP) u Istanbulu.
Erdogan je na skupu rekao da će državni udar u srpnju biti prekretnica i temelj za izgradnju jake Turske te da će oni/e koji/e stoje iza puča biti uništeni/e. Skup u četvrti Yenikapi predstava je turskog diktatora namijenjena Europi koja ga optužuje da provodi čistke te poruka SAD – u jer ne žele izručiti klerika Fethullaha Gulena, čiji pokret Erdogan smatra odgovorim za puč.
Okupljena masa nosila je crvene turske zastave i transparente na kojima je pisalo “Ti si dar od Boga, Erdogan”, “Ako narediš da umremo, mi ćemo to učiniti” i sl. Po prvi put u nekoliko desetljeća, skupu se pridružila i opozicija kako bi se prikazalo nacionalno jedinstvo. Izvan “jedinstva” našle su se samo kurdske skupine koje nisu bile pozvane na skup zbog navodnih veza s militantima.
“Od sad ćemo vrlo pažljivo gledati tko je na kojoj poziciji. Koga imamo u vojsci, koga u pravosuđu, te ćemo ostale izbaciti kroz vrata”, rekao je Erdogan.
Vojni zapovjednik Hulusi Akar, rekao je da će izdajnici biti kažnjeni te je zahvalio civilima zbog njihove uloge u zaustavljanju puča. “Među ubijenima 15. srpnja bilo je mnogo civila koji su pokušali spriječiti preuzimanje vlasti”, naglasio je Akar.
Čelnik glavne sekularne opozicije, Kemal Kilicdaroglu, rekao je da su otvorena nova vrata kompromisa te da politika mora biti odvojena od džamija, sudnica i vojarna. “Vrijeme je za novu Tursku nakon 15. srpnja”, dodao je.
“Mi smo ovdje da bi pokazali da se ove zastave neće spuštati, nećemo šutjeti i naša zemlja neće biti podijeljena. Ovo je daleko više od politike, radi se o našoj slobodi ili smrti”, rekao je Haci Mehmet Haliloglu, državni službenik koji je bio dio okupljene mase.
Unatoč prikazu “nacionalnog jedinstva”, već postoji zabrinutost dijela oporbe da ta solidarnost i jedinstvo neće potrajati. Razlog je restrukturiranje vojske bez parlamentarnog nadzora, pa postoji bojazan da će to otići predaleko. Naime, od državnog udara, turske su vlasti provele čistku preko 60.000 ljudi. Otpušteni/e, pritvoreni/e ili stavljeni/e pod istragu su pripadnici/e vojske, policije, suci/kinje, novinari/ke, medicinari/ke, državni službenici/e i aktivisti/kinje. Osim čistka, Erdogan je rekao i da će vratiti smrtnu kaznu ako parlament bude glasao za nju. Taj je čin, uz sve ostalo, pobudio velike kritike Europe te je time nada za članstvo Turske u EU-u bitno narušena.