Nezaposlene žene u dobi od 25 do 49 godina, koje su završile najviše srednju školu, dobile su ove godine, kao posebno ugrožena skupina kad je pronalaženje posla u pitanju, cijelo poglavlje u Vladinom nacionalnom planu za poticanje zapošljavanja. U Vladi su osmislili dvadesetak mjera koje bi trebale ženama osigurati zapošljavanje, a istovremeno se nadaju da će tako neutralizirati i učinke starenja stanovništva, čija je posljedica i nedostatak radne snage.
Država će tako u naredne dvije godine analizirati sustav obiteljskih potpora, rodiljnih naknada, provesti ankete među nezaposlenim ženama, provoditi kampanju o važnosti cjeloživotnog učenja, kako bi žene nižeg i srednjeg obrazovanja motivirala za stjecanje novih vještina koje će im olakšati pronalaženje posla. Na usavršavanje i obrazovanje žena koje se nakon skrbi o djeci pokušavaju vratiti na posao potrošiti će u tom razdoblju oko 47 milijuna kuna. Razmotrit će se i je li moguće postojeći sustav doplatka za djecu povezati sa sustavom dječje skrbi.
Prije osam godina koalicijska Vlada Ivice Račana najavila je kako će taj problem riješiti uvođenjem instituta državne dadilje, no on nikada nije zaživio. Sadašnja Vlada pak misli da je pravo rješenje sanacija i nadogradnja školskih i sportskih objekata te dječjih vrtića i hvali se kako je u 2009. godini za tu namjenu osigurala čak 657 milijuna kuna. Nezaposlene žene bi na tržište rada trebalo vratiti i povećanje škola u jednoj smjeni, te osiguranje cjelodnevnog boravaka djece u većini tih škola, a za to je osigurano 132 milijuna kuna.
Očekuje se i da poslodavci pokažu više interesa za uvođenje fleksibilnog radnog vremena, a kroz javnu kampanju Vlada ih planira bolje upoznati i s zakonskom odredbom po kojoj se za nepuno radno vrijeme plaćaju manji doprinosi. U sljedeće dvije godine nezaposlenim bi ženama trebala pomoći i akcija informiranja poslodavaca o radu kod kuće.