U tijeku Mjeseca borbe protiv mobbinga, SOS telefon Grada Rijeke kao udruga za pomoć žrtvama nasilja upriličio je u Gradskoj vijećnici predavanje “Mobbing – pravni, medicinski i psihološki aspekti zlostavljanja na radu” kojeg su održale riječke stručnjakinje prof. dr. sc. Nada Bodiroga – Vukobrat s Pravnog fakulteta, dr. sc. Jasna Grković s Medicinskog fakulteta te psiholog prof. Mirjana Pernar iz KBC-a Rijeka. Od ostalih aktivnosti tijekom svibnja, provode se stručna dežurstva pri liniji pomoći i savjetovalište za žrtve nasilja koje obuhvaća individualan rad savjetovatelja s korisnicima i grupnu terapiju za žrtve zlostavljanja na radu.
Kako je rečeno, mobbing ili psihoteror na žrtvi ostavlja psihološke i psihosomatske tegobe, a podrazumijeva emocionalno zlostavljanje u kontinuitetu na radnom mjestu. Razni oblici mobbinga obuhvaćaju napade na mogućnost izražavanja, socijalne kontakte, ugled, kvalitetu životne i radne situacije te zdravlje a teže k ugrožavanju profesionalnog statusa, prijetnji na osobnoj razini, destabilizaciji osobe, uskraćivanju informacija i nametanju prekomjernog rada.
– Žrtva dugo vremena ne prepoznaje što joj se događa, dok mober zadire u njezino samopoštovanje. Najčešći zlostavljači su šefovi i kolege na poslu, koji to rade svjesno zbog osjećaja važnosti na poslu i moći te kada se osjećaju ugroženo ili pak nesvjesno kada ne znaju drugačije ophoditi s ljudima. Neki put zbog učestalih napada žrtva je kadra počiniti samoubojstvo, kazala je dr. Grković. Ukoliko dođe do mobbinga, pojedincu se savjetuje da ne popusti i ojača sebe, skupi informacije, potraži saveznike, svjedoke i pomoć, udalji s radnog mjesta, napiše formalni protest direktoru tvrtke opisujući mobiziranu situaciju i tražeći hitna rješenja, usmjeri slučaj na sudski (pravni) put te pronađe oslonac u obitelji i prijateljima.